-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | Audi | A3 | ||
| 2016 | Audi | A3 | ||
| 2019 | Audi | Q3 | ||
| 2020 | Audi | Q3 | ||
| 2021 | Audi | Q3 | ||
| 2022 | Audi | Q3 | ||
| 2023 | Audi | Q3 | ||
| 2024 | Audi | Q3 | ||
| 2025 | Audi | Q3 | ||
| 2016 | Audi | TT Quattro | ||
| 2017 | Audi | TT Quattro | ||
| 2018 | Audi | TT Quattro | ||
| 2019 | Audi | TT Quattro | ||
| 2020 | Audi | TT Quattro | ||
| 2021 | Audi | TT Quattro | ||
| 2022 | Audi | TT Quattro | ||
| 2023 | Audi | TT Quattro | ||
| 2016 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2017 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2018 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2019 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2020 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2021 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2022 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2023 | Audi | TTS Quattro | ||
| 2019 | Volkswagen | Arteon | ||
| 2020 | Volkswagen | Arteon | ||
| 2021 | Volkswagen | Arteon | ||
| 2022 | Volkswagen | Arteon | ||
| 2023 | Volkswagen | Arteon | ||
| 2015 | Volkswagen | Golf | ||
| 2016 | Volkswagen | Golf | ||
| 2017 | Volkswagen | Golf | ||
| 2018 | Volkswagen | Golf | ||
| 2017 | Volkswagen | Golf Alltrack | ||
| 2018 | Volkswagen | Golf Alltrack | ||
| 2019 | Volkswagen | Golf Alltrack | ||
| 2015 | Volkswagen | Golf SportWagen | ||
| 2016 | Volkswagen | Golf SportWagen | ||
| 2017 | Volkswagen | Golf SportWagen | ||
| 2018 | Volkswagen | Golf SportWagen | ||
| 2019 | Volkswagen | Golf SportWagen | ||
| 2015 | Volkswagen | GTI | ||
| 2016 | Volkswagen | GTI | ||
| 2017 | Volkswagen | GTI | ||
| 2018 | Volkswagen | GTI | ||
| 2019 | Volkswagen | GTI | ||
| 2020 | Volkswagen | GTI | ||
| 2021 | Volkswagen | GTI | ||
| 2022 | Volkswagen | GTI | ||
| 2023 | Volkswagen | GTI | ||
| 2024 | Volkswagen | GTI | ||
| 2025 | Volkswagen | GTI | ||
| 2026 | Volkswagen | GTI | ||
| 2015 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2016 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2017 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2018 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2019 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2020 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2021 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2022 | Volkswagen | Jetta | ||
| 2023 | Volkswagen | Jetta |
Specifications:
| Brand | APR |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Clamp | Worm |
| Emission Code | 7 |
| Filter Color | Red |
| Filter Type | Cotton Gauze |
| Product Type | Intake Systems (Filters) |
| Sub Category | Filters |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_SHO | Intake Filter |
| Description_INV | AIR FILTER, MQB EVO |
| Description_DES | APR Replacement Filter for CI100052, CI100053 |
| Description_EXT | Fits various APR Intake Systems: CI100052, CI100053 |
| Description_MKT | Replacement filter for various APR intakes. |
| Description_FAB | Flange: 108mm (ID) |
| Description_FAB | Media length: 140mm |
| Description_FAB | Media Diameter Rear: 200mm x 146mm (OVAL) |
| Description_FAB | Media Diameter Front: 140mm |
| Description_FAB | Black APR section with black stripe |
| Description_FAB | Pleated cotton gauze filter |
| Description_FAB | Lightly oiled |
| Description_FAB | High quality construction |