-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|
Specifications:
| Description_ABR | ADVAN |
| Description_ASC | AdvantEDGE 5-1/2" x 53" Black Aluminum Side Bars, Select Ford F-250, F-350 |
| Description_ASM | ARIES 2556013 AdvantEDGE Black Aluminum 53-Inch Truck Running Boards, Select Ford F-250, F-350 Super Duty |
| Description_DES | AdvantEDGE 5-1/2" x 53" Black Aluminum Side Bars, Select Ford F-250, F-350 |
| Description_EXT | ARIES 2556013 AdvantEDGE Black Aluminum 53-Inch Truck Running Boards, Select Ford F-250, F-350 Super Duty |
| Description_INV | AdvantEDGE 5-1/2" Side Bars |
| Description_KEY | board replacement rail rails oem sides pad replacements kit boarss pick up sidestep oe runniong auto runningbords factory boerds bolt 5.5inch sidebars sidesteps tubes original package nurf pair bosrds 5.5" drop 5.5in down |
| Description_MKT | ARIES AdvantEDGE side bars do away with the common, rounded look of other side bars, nerf bars and running boards, featuring an angular, eight-sided tube profile and powder-coated all-aluminum construction. The angular edges provide a clear-cut, uncompromising accent for the look of today's trucks. Made from 5-1/2" wide, eight-sided, extruded aluminum tubing, AdvantEDGE running boards are strong, lightweight and impervious to rust, offering a solid step that is built to face the elements and outlast them. They also come with die-cast aluminum end caps and a stamped aluminum tread. The aluminum treads provide a long-lasting, non-skid stepping surface that will not crack or fade in the sun. ARIES AdvantEDGE side bars are also marked for their easy, custom-fit installation. They feature the ARIES VersaTrac mounting system with brackets that are made from powder-coated steel and built for specific vehicles. This particular set of custom running boards fits specific years of the Ford F250, F250 Super Duty and F350 Super Duty (see application info to verify compatibility). The high-strength steel brackets mount using pre-existing holes, and the aluminum running boards attach to the brackets with heavy-duty hardware. The VersaTrac mounting system makes installation simple and customizable, allowing the side bars to be swapped out at any time with other side steps or running boards that use the VersaTrac system. Setting yourself apart is simple with the ARIES AdvantEDGE series. In addition to these truck side steps, we also offer the AdvantEDGE bull bar and AdvantEDGE headache rack, featuring the same all-aluminum construction and eight-sided tube profile. For a fully customized look to match your pickup, AdvantEDGE side bars are available in two finish options, including carbide black powder coat and chrome powder coat. |
| Description_SHO | AdvantEDGE Side Bars |
| Description_SLA | ARIES AdvantEDGE side bars do away with the common, rounded look of other side bars, nerf bars and running boards, featuring an angular, eight-sided tube profile and powder-coated all-aluminum construction. The angular edges provide a clear-cut, uncompromising accent for the look of today's trucks. Made from 5-1/2" wide, eight-sided, extruded aluminum tubing, AdvantEDGE running boards are strong, lightweight and impervious to rust, offering a solid step that is built to face the elements and outlast them. They also come with die-cast aluminum end caps and a stamped aluminum tread. The aluminum treads provide a long-lasting, non-skid stepping surface that will not crack or fade in the sun. ARIES AdvantEDGE side bars are also marked for their easy, custom-fit installation. They feature the ARIES VersaTrac mounting system with brackets that are made from powder-coated steel and built for specific vehicles. This particular set of custom running boards fits specific years of the Ford F250, F250 Super Duty and F350 Super Duty (see application info to verify compatibility). The high-strength steel brackets mount using pre-existing holes, and the aluminum running boards attach to the brackets with heavy-duty hardware. The VersaTrac mounting system makes installation simple and customizable, allowing the side bars to be swapped out at any time with other side steps or running boards that use the VersaTrac system. Setting yourself apart is simple with the ARIES AdvantEDGE series. In addition to these truck side steps, we also offer the AdvantEDGE bull bar and AdvantEDGE headache rack, featuring the same all-aluminum construction and eight-sided tube profile. For a fully customized look to match your pickup, AdvantEDGE side bars are available in two finish options, including carbide black powder coat and chrome powder coat. |
| Description_ASC | AdvantEDGE 5-1/2" x 53" Black Aluminum Side Bars, Select Ford F-250, F-350 |
| Description_ASC | Unique, eight-sided tube profile to complement the style of modern trucks |
| Description_ASC | Extruded, all-aluminum construction to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_ASC | Stamped aluminum treads for a non-skid step that will never crack or fade |
| Description_ASC | Die-cast aluminum end caps for a durable accent |
| Description_ASC | Tough carbide black powder coat finish with textured black powder-coat step pads |
| Description_ASC | Step pad hardware finished in durable, fade-resistant black chromite |
| Description_ASC | Made to complement AdvantEDGE bull bar and headache rack |
| Description_ASC | VersaTrac mounting system for easy installation and vehicle customization |
| Description_ASC | No-drill, vehicle-specific application for a custom fit |
| Description_ASC | Heavy-duty, powder-coated steel mounting brackets for a solid step |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_DEF | Step Nerf Bar Kit |