-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1998 | Toyota | Tacoma | ||
| 1999 | Toyota | Tacoma | ||
| 2000 | Toyota | Tacoma | ||
| 2001 | Toyota | Tacoma | ||
| 2002 | Toyota | Tacoma | ||
| 2003 | Toyota | Tacoma | ||
| 2004 | Toyota | Tacoma |
Specifications:
| Description_ABR | 3INBB |
| Description_ASC | 3" Black Steel Bull Bar, Select Toyota Tacoma |
| Description_ASM | ARIES B35-2000 3-Inch Black Steel Bull Bar, No-Drill, Select Toyota Tacoma |
| Description_DES | 3" Black Steel Bull Bar, Select Toyota Tacoma |
| Description_EXT | ARIES B35-2000 3-Inch Black Steel Bull Bar, No-Drill, Select Toyota Tacoma |
| Description_INV | 3" Bull Bar |
| Description_KEY | lift kit racing bull bar bullbar grille brush guard grill gaurds accessories bumper mounting brackets gaurd front guards bars grills brushguard truck pickup off road trucks offroad custom suv skid plate skids bolt bull-bar pick up |
| Description_MKT | The ARIES 3" bull bar is made for those who face the uncertain road without fear. This particular model is constructed from strong carbon steel and finished in a durable E-coat and semi-gloss black powder coat finish to outlast rust and the elements. Other available finishes include high-gloss black stainless steel, polished stainless steel and textured black steel. Customizing the look of your vehicle is simple with the ARIES 3" bull bar. It is equipped with pre-drilled light mounting holes and a removable skid plate. The center crossbar features two pre-drilled holes that readily accept an LED light bar or two LED work lights. The skid plate is made from 304 stainless steel and has a brushed finish to stop rust and hide scratches and scuffs. It also features an aggressive, ARIES-exclusive cutout pattern and can be removed for a customized look. Each ARIES 3" bull bar is made a vehicle-specific design, meaning that for each make and model, the bull bar has a custom bend and unique mounting brackets. This allows for the best possible fit on your vehicle and ensures solid attachment. The brackets also use pre-existing factory holes in the vehicle's frame to eliminate drilling, speed up installation and increase rigidity. This bull bar fits select model years of the Toyota Tacoma (see application info to verify fitment). |
| Description_SHO | 3" Bull Bar |
| Description_SLA | The ARIES 3" bull bar is made for those who face the uncertain road without fear. This particular model is constructed from strong carbon steel and finished in a durable E-coat and semi-gloss black powder coat finish to outlast rust and the elements. Other available finishes include high-gloss black stainless steel, polished stainless steel and textured black steel. Customizing the look of your vehicle is simple with the ARIES 3" bull bar. It is equipped with pre-drilled light mounting holes and a removable skid plate. The center crossbar features two pre-drilled holes that readily accept an LED light bar or two LED work lights. The skid plate is made from 304 stainless steel and has a brushed finish to stop rust and hide scratches and scuffs. It also features an aggressive, ARIES-exclusive cutout pattern and can be removed for a customized look. Each ARIES 3" bull bar is made a vehicle-specific design, meaning that for each make and model, the bull bar has a custom bend and unique mounting brackets. This allows for the best possible fit on your vehicle and ensures solid attachment. The brackets also use pre-existing factory holes in the vehicle's frame to eliminate drilling, speed up installation and increase rigidity. This bull bar fits select model years of the Toyota Tacoma (see application info to verify fitment). |
| Description_ASC | 3" Black Steel Bull Bar, Select Toyota Tacoma |
| Description_ASC | 3" diameter, heavy-wall tubing constructed from high-strength steel |
| Description_ASC | Durable, rust-resistant E-coat and semi-gloss black powder coat finish |
| Description_ASC | Two pre-drilled holes in the crossbar for mounting LED light bars or work lights |
| Description_ASC | Removable, brushed 304 stainless steel skid plate deflects small road debris |
| Description_ASC | No-drill, vehicle-specific application for a custom fit |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (three-year finish, one-year parts) |
| Description_DEF | Brush Guard |