-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_INV | Rtr 1pc 11"x.810" S 5x4.5" RH SDZ |
| 4181 | No |
| Description_DES | Baer Brakes 11.350" x .810", 1-Piece, RH Replacement Rotor, SDZ |
| Axle | Right |
| Description_EXT | 11.350" X .810", 5 x 4.50"BC, 2.780" Register, 1-Piece, Right, Slot Drilled & Zinc-Plated Finish |
| Brand | Baer Brakes |
| Description_MKT | 1-piece, slot, drilled and zinc-plated replacement rotor used in select Baer Brake systems. Note: These rotors are directional and specific to the left or right side of the vehicle. If you are unsure on what rotor you need, please contact our sales department for assistance. Rotors sold individually. |
| Category | Brake |
| Description_FAB | Purpose built castings manufactured from premium materials |
| Center Hole Diameter | 2.783 |
| Description_FAB | Curved vane design for optimum cooling |
| 158 | Full Cast |
| Description_FAB | Designed using the latest technology for optimum rotor stability and resistance against distortion |
| 158 | One Piece |
| Description_FAB | Dynamic balanced for vibration free performance |
| 9540 | Directional |
| Description_INV | Rtr 1pc 11"x.810" S 5x4.5" RH SDZ |
| Drum in Hat | No |
| Description_DES | Baer Brakes 11.350" x .810", 1-Piece, RH Replacement Rotor, SDZ |
| Emission Code | 6 |
| Description_EXT | 11.350" X .810", 5 x 4.50"BC, 2.780" Register, 1-Piece, Right, Slot Drilled & Zinc-Plated Finish |
| Export Description | Brake Components |
| Description_MKT | 1-piece, slot, drilled and zinc-plated replacement rotor used in select Baer Brake systems. Note: These rotors are directional and specific to the left or right side of the vehicle. If you are unsure on what rotor you need, please contact our sales department for assistance. Rotors sold individually. |
| 3390 | Performance |
| Description_FAB | Purpose built castings manufactured from premium materials |
| 10 | Cast Iron |
| Description_FAB | Curved vane design for optimum cooling |
| Nominal Thickness | .810 |
| Description_FAB | Designed using the latest technology for optimum rotor stability and resistance against distortion |
| Outside Diameter | 11.350 |
| Description_FAB | Dynamic balanced for vibration free performance |
| Overall Height | 1.988 |
| part type | Disc Brake Rotor |
| Product Type | 11.35 Inch 1pc Replacement Rotor |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 11-D x .810-S |
| 7171 | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 4.50 |
| 9448 | 5 |
| Sub Category | Drums and Rotors |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| Title | Service Parts Replacement Rotors |
| Warning | California Proposition 65 |
| 4181 | No |
| Axle | Right |
| Brand | Baer Brakes |
| Category | Brake |
| Center Hole Diameter | 2.783 |
| 158 | Full Cast |
| 158 | One Piece |
| 9540 | Directional |
| Drum in Hat | No |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| 3390 | Performance |
| 10 | Cast Iron |
| Nominal Thickness | .810 |
| Outside Diameter | 11.350 |
| Overall Height | 1.988 |
| part type | Disc Brake Rotor |
| Product Type | 11.35 Inch 1pc Replacement Rotor |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 11-D x .810-S |
| 7171 | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 4.50 |
| 9448 | 5 |
| Sub Category | Drums and Rotors |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| Title | Service Parts Replacement Rotors |
| Warning | California Proposition 65 |