-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| 4181 | No |
| 4181 | No |
| Axle | Left |
| Axle | Left |
| Brand | Baer Brakes |
| Brand | Baer Brakes |
| Category | Brake |
| Category | Brake |
| 9445 | 3.072 |
| 9445 | 3.072 |
| 158 | Full Cast |
| 158 | Full Cast |
| 158 | One Piece |
| 158 | One Piece |
| 9540 | Directional |
| 9540 | Directional |
| Drum in Hat | Yes |
| Drum in Hat | Yes |
| Emission Code | 6 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Export Description | Brake Components |
| 3390 | Performance |
| 3390 | Performance |
| 10 | Cast Iron |
| 10 | Cast Iron |
| 130 | .790 |
| 130 | .790 |
| 25 | 11.625 |
| 25 | 11.625 |
| 242 | 2.325 |
| 242 | 2.325 |
| part type | Disc Brake Rotor |
| part type | Disc Brake Rotor |
| Product Type | 11.625" 1pc Replacement Rotor |
| Product Type | 11.625" 1pc Replacement Rotor |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| 7171 | Vented |
| 7171 | Vented |
| 9692 | 5.00 |
| 9692 | 5.00 |
| 9448 | 5 |
| 9448 | 5 |
| Sub Category | Drums and Rotors |
| Sub Category | Drums and Rotors |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| Title | Service Parts Replacement Rotors |
| Title | Service Parts Replacement Rotors |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | Rtr 1pc 11.625"x.790" 5x5" LH SDZ |
| Description_DES | Baer Brakes 11.625" x .790", 1-Piece, LH Replacement Rotor, SDZ |
| Description_EXT | 11.625" X .790", 5 x 5.00"BC, 3.072" Register, 1-Piece, Left, Slot Drilled & Zinc-Plated Finish |
| Description_MKT | 1-piece, slot, drilled and zinc-plated replacement rotor used in select Baer Brake systems. Note: These rotors are directional and specific to the left or right side of the vehicle. If you are unsure on what rotor you need, please contact our sales department for assistance. Rotors sold individually. |
| Description_FAB | Purpose built castings manufactured from premium materials |
| Description_FAB | Curved vane design for optimum cooling |
| Description_FAB | Designed using the latest technology for optimum rotor stability and resistance against distortion |
| Description_FAB | Dynamic balanced for vibration free performance |
| Description_INV | Rtr 1pc 11.625"x.790" 5x5" LH SDZ |
| Description_DES | Baer Brakes 11.625" x .790", 1-Piece, LH Replacement Rotor, SDZ |
| Description_EXT | 11.625" X .790", 5 x 5.00"BC, 3.072" Register, 1-Piece, Left, Slot Drilled & Zinc-Plated Finish |
| Description_MKT | 1-piece, slot, drilled and zinc-plated replacement rotor used in select Baer Brake systems. Note: These rotors are directional and specific to the left or right side of the vehicle. If you are unsure on what rotor you need, please contact our sales department for assistance. Rotors sold individually. |
| Description_FAB | Purpose built castings manufactured from premium materials |
| Description_FAB | Curved vane design for optimum cooling |
| Description_FAB | Designed using the latest technology for optimum rotor stability and resistance against distortion |
| Description_FAB | Dynamic balanced for vibration free performance |