-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Applications | Mercury Cyclone 70-71 (w/Disc) |
| Description_INV | 11" SS4 ALUM HUB BRAKE KIT FRT HO |
| Applications | Ford Fairlane 70 (w/Disc) |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Applications | Ford Torino 70-71 (w/Disc) |
| Description_DES | Baer Brakes 11" SS4 Alum Hub, Front Brake Kit, Hugger Orange, SDZ |
| Applications | Mercury Montego 70-71 (w/Disc) |
| Description_EXT | Fits 1970 Ford Mustang, 70-71 Fairlane, 70-71 Torino & 1970 Mercury Cougar, 70-71 Cyclone, 70-71 Montego w/OE Disc Brake Spindles |
| Applications | Ford Mustang 70 (w/Disc) |
| Description_MKT | This system features the 4-piston, S4TL caliper mounted to a 11", 1-Piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4TL caliper has D.O.T compliant dust and weather seals with a top load design for quick and simple pad changes. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet aluminum dust caps. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4 is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels. |
| Applications | Mercury Cougar 70 (w/Disc) |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4TL, Top Loaded Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Axle | Front |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Brand | Baer Brakes |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Caliper | S4TL |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| 8247 | Hugger Orange |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Category | Brake |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plated Rotor |
| 9363 | 4 |
| Description_INV | 11" SS4 ALUM HUB BRAKE KIT FRT HO |
| 9358 | Fixed |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| 151 | 6070012 |
| Description_DES | Baer Brakes 11" SS4 Alum Hub, Front Brake Kit, Hugger Orange, SDZ |
| 9361 | Vented |
| Description_EXT | Fits 1970 Ford Mustang, 70-71 Fairlane, 70-71 Torino & 1970 Mercury Cougar, 70-71 Cyclone, 70-71 Montego w/OE Disc Brake Spindles |
| 9365 | 11.000 |
| Description_MKT | This system features the 4-piston, S4TL caliper mounted to a 11", 1-Piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4TL caliper has D.O.T compliant dust and weather seals with a top load design for quick and simple pad changes. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet aluminum dust caps. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4 is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels. |
| Emission Code | 6 |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4TL, Top Loaded Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Export Description | Brake Components |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| 3390 | Performance |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| 761 | Stainless Steel |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Lug Count | 5 Lug |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plated Rotor |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 11 Inch SS4 |
| Product Type | 11 Inch SS4 Front Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.020 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| 7171 | Vented |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| Template | ST125A |
| Title | S4 Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
| Applications | Mercury Cyclone 70-71 (w/Disc) |
| Applications | Ford Fairlane 70 (w/Disc) |
| Applications | Ford Torino 70-71 (w/Disc) |
| Applications | Mercury Montego 70-71 (w/Disc) |
| Applications | Ford Mustang 70 (w/Disc) |
| Applications | Mercury Cougar 70 (w/Disc) |
| Axle | Front |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | S4TL |
| 8247 | Hugger Orange |
| Category | Brake |
| 9363 | 4 |
| 9358 | Fixed |
| 151 | 6070012 |
| 9361 | Vented |
| 9365 | 11.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 11 Inch SS4 |
| Product Type | 11 Inch SS4 Front Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.020 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| 7171 | Vented |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| Template | ST125A |
| Title | S4 Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1970 | Ford | Fairlane | Fits stock disc spindle only | |
| 1970 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only | |
| 1970 | Ford | Torino | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1971 | Ford | Torino | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1970 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only | |
| 1970 | Mercury | Cyclone | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1971 | Mercury | Cyclone | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1970 | Mercury | Montego | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1971 | Mercury | Montego | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only |