-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_SHO | Track4 FB w hub |
| Description_SHO | Track4 FB w hub |
| Description_INV | 13" Track4 Brake Sys Frt Blk 37-48 Ford |
| Description_INV | 13" Track4 Brake Sys Frt Blk 37-48 Ford |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 13" Track4 Front Brake Kit - Black |
| Description_DES | Baer Brakes 13" Track4 Front Brake Kit - Black |
| Description_EXT | Fits 1937-48 Ford Straight Axle Spindles (5x4.5" & 5x4.75"BC) |
| Description_EXT | Fits 1937-48 Ford Straight Axle Spindles (5x4.5" & 5x4.75"BC) |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, T4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, T4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Billet Aluminum |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Billet Aluminum |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Platted Rotor |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Platted Rotor |
| Axle | Front |
| Box Count | 2 |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | T4 Black |
| Category | Brake |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 17 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 13 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Sub Category | Service Kits |
| System Notes | Straight Axle 5 on 4.5 and 5 on 4.75 bolt circles |
| Template | Q082H |
| Title | Track4 Brake System Front |
| Axle | Front |
| Box Count | 2 |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | T4 Black |
| Category | Brake |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 17 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 13 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Sub Category | Service Kits |
| System Notes | Straight Axle 5 on 4.5 and 5 on 4.75 bolt circles |
| Template | Q082H |
| Title | Track4 Brake System Front |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| 1937-1940 | Ford | 1 Ton Pickup | Base | 2.2L 2229CC 136Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1937-1940 | Ford | 1/2 Ton Pickup | Base | 2.2L 2229CC 136Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1937-1940 | Ford | 3/4 Ton Pickup | Base | 2.2L 2229CC 136Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1940 | Ford | Pickup | Base | -- |
| 1941 | Ford | 1 Ton Pickup | Base | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS Naturally Aspirated |
| 1941 | Ford | 3/4 Ton Pickup | Base | -- |
| 1941,1946-1947 | Ford | 1 Ton Pickup | Base | -- |
| 1941,1946-1947 | Ford | 1/2 Ton Pickup | Base | -- |
| 1942 | Ford | 1 Ton Pickup | Base | 2.0L 1962CC 120Cu. In. l4 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942 | Ford | 1/2 Ton Pickup | Base | 2.0L 1962CC 120Cu. In. l4 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942 | Ford | 3/4 Ton Pickup | Base | 2.0L 1962CC 120Cu. In. l4 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942,1946-1947 | Ford | 1 Ton Pickup | Base | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942,1946-1947 | Ford | 1/2 Ton Pickup | Base | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942,1946-1947 | Ford | 3/4 Ton Pickup | Base | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942-1947 | Ford | 1 Ton Pickup | Base | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942-1947 | Ford | 1 Ton Pickup | Base | 3.6L 3622CC 221Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942-1947 | Ford | 1/2 Ton Pickup | Base | 3.6L 3622CC 221Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942-1947 | Ford | 1/2 Ton Pickup | Base | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942-1947 | Ford | 3/4 Ton Pickup | Base | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1942-1947 | Ford | 3/4 Ton Pickup | Base | 3.6L 3622CC 221Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1945 | Ford | 1 Ton Pickup | 1 Ton | -- |
| 1945 | Ford | 1/2 Ton Pickup | 1/2 Ton | -- |
| 1948 | Ford | F-1 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-1 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-1 | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-1 | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-2 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-2 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-2 | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-2 | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-3 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-3 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-3 | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F-3 | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F4 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.7L 3704CC 226Cu. In. l6 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |
| 1948 | Ford | F4 | Base Cab & Chassis 2-Door | 3.9L 3924CC 239Cu. In. V8 GAS L-HEAD Naturally Aspirated |