-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Applications | Ford Mustang 71-73 (w/Disc) |
| Description_INV | 14" Ext+ Brake Sys Frt Red 70-74 Ford |
| Applications | Mercury Cougar 71-73 (w/Disc) |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Axle | Front |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Extreme+ Front Brake Kit, Red, SDZ, Std. Studs |
| Brand | Baer Brakes |
| Description_EXT | Fits 1971-73 Ford Mustang & 1971-73 Mercury Cougar w/OE Disc Brake Spindle |
| Caliper | 6S |
| Description_MKT | The Extreme+ system comes with the 1-piece Monoblock 6-piston, 6S caliper mounted to a 14", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6S caliper is fully machined in Phoenix, AZ from a US sourced 2618 Aluminum forging, includes stainless steel pistons and abutments, D.O.T. compliant dust and weather seals and uses the popular D1247 pad type. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 14” Extreme+ fits most 18” or larger wheels. |
| 8247 | Red |
| Description_FAB | 1-Piece Monoblock, 6-Piston, 6S Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Category | Brake |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced 2618 Aluminum Forging |
| 9363 | 6 |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| 9358 | Fixed |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| 151 | D1247 |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| 9361 | Vented |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| 9365 | 14.000 |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Emission Code | 6 |
| Description_INV | 14" Ext+ Brake Sys Frt Red 70-74 Ford |
| Export Description | Brake Components |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Extreme+ Front Brake Kit, Red, SDZ, Std. Studs |
| 3390 | Performance |
| Description_EXT | Fits 1971-73 Ford Mustang & 1971-73 Mercury Cougar w/OE Disc Brake Spindle |
| 761 | Stainless Steel |
| Description_MKT | The Extreme+ system comes with the 1-piece Monoblock 6-piston, 6S caliper mounted to a 14", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6S caliper is fully machined in Phoenix, AZ from a US sourced 2618 Aluminum forging, includes stainless steel pistons and abutments, D.O.T. compliant dust and weather seals and uses the popular D1247 pad type. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 14” Extreme+ fits most 18” or larger wheels. |
| Lug Count | 5 Lug |
| Description_FAB | 1-Piece Monoblock, 6-Piston, 6S Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced 2618 Aluminum Forging |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Product Line | 14 Inch Extreme+ |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Product Type | 14 Inch Extreme+ Front Brake Kit |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.250 |
| Rotor Type | 2-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| Template | N085P |
| Title | Extreme+ Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
| Applications | Ford Mustang 71-73 (w/Disc) |
| Applications | Mercury Cougar 71-73 (w/Disc) |
| Axle | Front |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6S |
| 8247 | Red |
| Category | Brake |
| 9363 | 6 |
| 9358 | Fixed |
| 151 | D1247 |
| 9361 | Vented |
| 9365 | 14.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 14 Inch Extreme+ |
| Product Type | 14 Inch Extreme+ Front Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.250 |
| Rotor Type | 2-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| Template | N085P |
| Title | Extreme+ Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1971 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1972 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1973 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1971 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1972 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1973 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only |