-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Applications | Ford Mustang 71-73 (w/Disc) |
| Description_INV | 13" Pro+ F Brk Kit CY SDZ Std Studs |
| Applications | Mercury Cougar 71-73 (w/Disc) |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Axle | Front |
| Description_DES | Baer Brakes 13" Pro+ Front Brake Kit, Comp Yellow, SDZ, Std. Studs |
| Brand | Baer Brakes |
| Description_EXT | Fits 1971-73 Ford Mustang & 1971-73 Mercury Cougar w/OE Disc Brake Spindle |
| Caliper | 6P |
| Description_MKT | This system features the 6-piston, 6P caliper mounted to a 13", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6P caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular D0731 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 13" Pro+ is designed to fit most 17” or larger wheels. |
| 8247 | Comp Yellow |
| Description_FAB | 2-Piece, 6-Piston, 6P Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Category | Brake |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| 9363 | 6 |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| 9358 | Fixed |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| 151 | D0731 |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| 9361 | Vented |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| 9365 | 13.000 |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Emission Code | 6 |
| Description_INV | 13" Pro+ F Brk Kit CY SDZ Std Studs |
| Export Description | Brake Components |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| Description_DES | Baer Brakes 13" Pro+ Front Brake Kit, Comp Yellow, SDZ, Std. Studs |
| 3390 | Performance |
| Description_EXT | Fits 1971-73 Ford Mustang & 1971-73 Mercury Cougar w/OE Disc Brake Spindle |
| 761 | Stainless Steel |
| Description_MKT | This system features the 6-piston, 6P caliper mounted to a 13", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6P caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular D0731 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 13" Pro+ is designed to fit most 17” or larger wheels. |
| Lug Count | 5 Lug |
| Description_FAB | 2-Piece, 6-Piston, 6P Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 17 |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Product Line | 13 Inch Pro+ |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Product Type | 13 Inch Pro+ Front Brake Kit |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.100 |
| Rotor Type | 2-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| Template | Q082H |
| Title | Pro+ Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
| Applications | Ford Mustang 71-73 (w/Disc) |
| Applications | Mercury Cougar 71-73 (w/Disc) |
| Axle | Front |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6P |
| 8247 | Comp Yellow |
| Category | Brake |
| 9363 | 6 |
| 9358 | Fixed |
| 151 | D0731 |
| 9361 | Vented |
| 9365 | 13.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 17 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 13 Inch Pro+ |
| Product Type | 13 Inch Pro+ Front Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.100 |
| Rotor Type | 2-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| Template | Q082H |
| Title | Pro+ Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1971 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1972 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1973 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1971 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1972 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1973 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only |