-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Applications | Ford Mustang 71-73 (w/Disc) |
| Applications | Ford Mustang 71-73 (w/Disc) |
| Applications | Mercury Cougar 71-73 (w/Disc) |
| Applications | Mercury Cougar 71-73 (w/Disc) |
| Axle | Front |
| Axle | Front |
| Brand | Baer Brakes |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | S4TL |
| Caliper | S4TL |
| 8247 | Grabber Blue |
| 8247 | Grabber Blue |
| Category | Brake |
| Category | Brake |
| 9363 | 4 |
| 9363 | 4 |
| 9358 | Fixed |
| 9358 | Fixed |
| 151 | 6070012 |
| 151 | 6070012 |
| 9361 | Vented |
| 9361 | Vented |
| 9365 | 11.290 |
| 9365 | 11.290 |
| Emission Code | 6 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| Fitment Notes | w/OE Disc Brake Spindles |
| 3390 | Performance |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| 761 | Stainless Steel |
| Lug Count | 5 Lug |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15 |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 11 Inch SS4 |
| Product Line | 11 Inch SS4 |
| Product Type | 11 Inch SS4 Front Brake Kit |
| Product Type | 11 Inch SS4 Front Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | .940 |
| Rotor Thickness | .940 |
| Rotor Type | 1-Piece Integral Hub |
| Rotor Type | 1-Piece Integral Hub |
| 7171 | Vented |
| 7171 | Vented |
| Sub Category | Service Kits |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| System Notes | Designed to be used with OE Ford spindles |
| Template | ST168B |
| Template | ST168B |
| Title | S4 Brake System Front |
| Title | S4 Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
| Description_INV | 11" SS4 INTG HUB BRAKE KIT FRT GB |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 11" SS4 Int Hub, Front Brake Kit, Grabber Blue, SDZ |
| Description_EXT | Fits 1971-73 Ford Mustang & 1971-73 Mercury Cougar w/OE Disc Brake Spindle |
| Description_MKT | This system features the 4-piston, S4TL caliper mounted to a 11", 1-Piece slot, drill, zinc plated integral hub rotor. The S4TL caliper has D.O.T compliant dust and weather seals with a top load design for quick and simple pad changes. Rotors come with bearing races installed and premium bearings packed with Redline synthetic grease and new dust caps. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4 is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels. |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4TL, Top Loaded Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plated Integral Hub Rotor |
| Description_INV | 11" SS4 INTG HUB BRAKE KIT FRT GB |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 11" SS4 Int Hub, Front Brake Kit, Grabber Blue, SDZ |
| Description_EXT | Fits 1971-73 Ford Mustang & 1971-73 Mercury Cougar w/OE Disc Brake Spindle |
| Description_MKT | This system features the 4-piston, S4TL caliper mounted to a 11", 1-Piece slot, drill, zinc plated integral hub rotor. The S4TL caliper has D.O.T compliant dust and weather seals with a top load design for quick and simple pad changes. Rotors come with bearing races installed and premium bearings packed with Redline synthetic grease and new dust caps. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4 is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels. |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4TL, Top Loaded Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plated Integral Hub Rotor |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1971 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1972 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1973 | Ford | Mustang | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1971 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1972 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only | |
| 1973 | Mercury | Cougar | Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only,Fits stock disc spindle only |