-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_INV | 12" SS4 Brake Sys RR Blk 79-92 Mstng |
| Description_INV | 12" SS4 Brake Sys RR Blk 79-92 Mstng |
| Description_ASC | Note: Master cylinder upgrade is recommended 79-86 Cars - Use p/n 6800092 which includes a 15/16" bore master cylinder, 2 hard lines and fittings. This kit is a direct bolt on. 87-93 Cars - Use p/n 6800096 which includes a 15/16" bore master cylinder, 3 hard lines and fittings. This kit is a direct bolt on designed to convert cars with a factory 3-port master cylinder, to a 2-port.** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_ASC | Note: Master cylinder upgrade is recommended 79-86 Cars - Use p/n 6800092 which includes a 15/16" bore master cylinder, 2 hard lines and fittings. This kit is a direct bolt on. 87-93 Cars - Use p/n 6800096 which includes a 15/16" bore master cylinder, 3 hard lines and fittings. This kit is a direct bolt on designed to convert cars with a factory 3-port master cylinder, to a 2-port.** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 12" SS4 Rear Brake Kit, Black, SDZ |
| Description_DES | Baer Brakes 12" SS4 Rear Brake Kit, Black, SDZ |
| Description_EXT | Fits 1979-92 Ford Mustang w/OE Ford 8.8" C-clip Rear End (4 Lug) |
| Description_EXT | Fits 1979-92 Ford Mustang w/OE Ford 8.8" C-clip Rear End (4 Lug) |
| Description_MKT | This system features the S4 4-piston caliper mounted to a 12", 1 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Baer’s unique backing plate not only acts as a caliper mount, but also houses a modern 1-piece park brake shoe assembly. Stainless braided hoses are also included. The 12” SS4 fits most 16” or larger wheels. |
| Description_MKT | This system features the S4 4-piston caliper mounted to a 12", 1 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Baer’s unique backing plate not only acts as a caliper mount, but also houses a modern 1-piece park brake shoe assembly. Stainless braided hoses are also included. The 12” SS4 fits most 16” or larger wheels. |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor |
| Applications | Ford Mustang 79-92 |
| Axle | Rear |
| Axle Standoff | 2.50 |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | S4 |
| 8247 | Black |
| Category | Brake |
| 9362 | 4 |
| 9359 | Floating |
| 151 | DR1-C |
| 9360 | Vented |
| 9364 | 12.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Ford 8.8 inch C-clip Rear End (4 Lug) |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Includes Park Brake | Yes |
| Includes Park Brake Cables | Yes |
| Lug Count | 4 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 16 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 12 Inch SS4 |
| Product Type | 12 Inch SS4 Rear Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm. www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.020 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Fits 79-92 Mustang (Fox) with OE 8.8" c-clip rear end & 4 lug axles (Master cylinder upgrade is recommended, see Note below) |
| Template | S113E |
| Title | SS4 Brake System Rear |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 4x4.25 |
| Applications | Ford Mustang 79-92 |
| Axle | Rear |
| Axle Standoff | 2.50 |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | S4 |
| 8247 | Black |
| Category | Brake |
| 9362 | 4 |
| 9359 | Floating |
| 151 | DR1-C |
| 9360 | Vented |
| 9364 | 12.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Ford 8.8 inch C-clip Rear End (4 Lug) |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Includes Park Brake | Yes |
| Includes Park Brake Cables | Yes |
| Lug Count | 4 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 16 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 12 Inch SS4 |
| Product Type | 12 Inch SS4 Rear Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm. www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.020 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Fits 79-92 Mustang (Fox) with OE 8.8" c-clip rear end & 4 lug axles (Master cylinder upgrade is recommended, see Note below) |
| Template | S113E |
| Title | SS4 Brake System Rear |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 4x4.25 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1979 | Ford | Mustang | ||
| 1980 | Ford | Mustang | ||
| 1981 | Ford | Mustang | ||
| 1982 | Ford | Mustang | ||
| 1983 | Ford | Mustang | ||
| 1984 | Ford | Mustang | ||
| 1985 | Ford | Mustang | ||
| 1986 | Ford | Mustang | ||
| 1987 | Ford | Mustang | ||
| 1988 | Ford | Mustang | ||
| 1989 | Ford | Mustang | ||
| 1990 | Ford | Mustang | ||
| 1991 | Ford | Mustang | ||
| 1992 | Ford | Mustang |