-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_SHO | Pro+ FB no hub |
| Description_SHO | Pro+ FB no hub |
| Description_INV | 14" Pro+ Brake Sys Frt Blk 03-06 Ford |
| Description_INV | 14" Pro+ Brake Sys Frt Blk 03-06 Ford |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Pro+ Front Brake Kit - Black |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Pro+ Front Brake Kit - Black |
| Description_EXT | Fits 2003-06 Ford Crown Victoria & Mercury Marauder w/OE Spindles & Hubs |
| Description_EXT | Fits 2003-06 Ford Crown Victoria & Mercury Marauder w/OE Spindles & Hubs |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Description_FAB | 2-Piece, 6-Piston, 6P Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | 2-Piece, 6-Piston, 6P Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Axle | Front |
| Box Count | 1 |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6P Black |
| Category | Brake |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 14 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Sub Category | Service Kits |
| Template | Q082P |
| Title | Pro+ Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
| Axle | Front |
| Box Count | 1 |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6P Black |
| Category | Brake |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 14 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Sub Category | Service Kits |
| Template | Q082P |
| Title | Pro+ Brake System Front |
| Warning | California Proposition 65 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2003 | Ford | Crown Victoria | ||
| 2004 | Ford | Crown Victoria | ||
| 2005 | Ford | Crown Victoria | ||
| 2006 | Ford | Crown Victoria | ||
| 2003 | Mercury | Marauder | ||
| 2004 | Mercury | Marauder |