-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Axle | Rear |
| Description_SHO | Pro+ RB no park |
| Box Count | 1 |
| Description_INV | 14" Pro+ Brake Sys RR Blk 03-07 350Z |
| Brand | Baer Brakes |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Caliper | 6P Black |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Pro+ Rear Brake Kit - Black |
| Category | Brake |
| Description_EXT | Fits 2003-07 Nissan 350Z & Infiniti G35 w/OE Rear Knuckles & Hubs |
| Emission Code | 6 |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Export Description | Brake Components |
| Description_FAB | 2-Piece, 6-Piston, 6P Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Rotor Diameter | 14 |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Rotor Surface | SDZ |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Sub Category | Service Kits |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Template | Q110P |
| Axle | Rear |
| Title | Pro+ Brake System Rear |
| Box Count | 1 |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6P Black |
| Category | Brake |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 14 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Sub Category | Service Kits |
| Template | Q110P |
| Title | Pro+ Brake System Rear |
| Description_SHO | Pro+ RB no park |
| Description_INV | 14" Pro+ Brake Sys RR Blk 03-07 350Z |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Pro+ Rear Brake Kit - Black |
| Description_EXT | Fits 2003-07 Nissan 350Z & Infiniti G35 w/OE Rear Knuckles & Hubs |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Description_FAB | 2-Piece, 6-Piston, 6P Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2003 | INFINITI | G35 | ||
| 2004 | INFINITI | G35 | ||
| 2005 | INFINITI | G35 | ||
| 2006 | INFINITI | G35 | ||
| 2007 | INFINITI | G35 | ||
| 2008 | INFINITI | G35 | ||
| 2003 | Nissan | 350Z | ||
| 2004 | Nissan | 350Z | ||
| 2005 | Nissan | 350Z | ||
| 2006 | Nissan | 350Z | ||
| 2007 | Nissan | 350Z |