-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Axle | Rear |
| Axle | Rear |
| Box Count | 1 |
| Box Count | 1 |
| Brand | Baer Brakes |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6S Black |
| Caliper | 6S Black |
| Category | Brake |
| Category | Brake |
| Emission Code | 6 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Export Description | Brake Components |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Rotor Diameter | 14 |
| Rotor Diameter | 14 |
| Rotor Surface | SDZ |
| Rotor Surface | SDZ |
| Sub Category | Service Kits |
| Sub Category | Service Kits |
| Template | N085P |
| Template | N085P |
| Title | Extreme+ Brake System Rear |
| Title | Extreme+ Brake System Rear |
| Description_SHO | Ext+ RB no park |
| Description_INV | 14" Ext+ Brake Sys RR Blk 04-06 GTO |
| Description_ASC | Ships in 1 Box |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Extreme+ Rear Brake Kit - Black |
| Description_EXT | Fits 2004-06 Pontiac GTO w/OE Rear Knuckles & Hubs |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Description_FAB | Forged 1-Piece Monoblock, 6-Piston, 6S Caliper |
| Description_FAB | Manufactured in Phoenix, AZ from US Sourced Materials |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Description_SHO | Ext+ RB no park |
| Description_INV | 14" Ext+ Brake Sys RR Blk 04-06 GTO |
| Description_ASC | Ships in 1 Box |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Extreme+ Rear Brake Kit - Black |
| Description_EXT | Fits 2004-06 Pontiac GTO w/OE Rear Knuckles & Hubs |
| Description_MKT | Complete System, we pride ourselves on delivering complete and detail oriented performance brake solutions to our consumers. We do not cut any corners. To give an example of this, we assemble the hubs prior to sending them to you, installing all the bearings and races, packing them with Redline synthetic grease. When we send you your brake system, everything is already installed, all you have to do it bolt it onto the control arms. |
| Description_FAB | Forged 1-Piece Monoblock, 6-Piston, 6S Caliper |
| Description_FAB | Manufactured in Phoenix, AZ from US Sourced Materials |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2004 | Pontiac | GTO | ||
| 2005 | Pontiac | GTO | ||
| 2006 | Pontiac | GTO |