-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_INV | 14" Ext Brake Sys RR Red 05-14 GM PU |
| Description_INV | 14" Ext Brake Sys RR Red 05-14 GM PU |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Extreme Rear Brake Kit, Red, SDZ |
| Description_DES | Baer Brakes 14" Extreme Rear Brake Kit, Red, SDZ |
| Description_EXT | Fits 2005-14 GM 1500 Trucks w/OE Rear Drum Brakes (Drum to Disc Conversion) |
| Description_EXT | Fits 2005-14 GM 1500 Trucks w/OE Rear Drum Brakes (Drum to Disc Conversion) |
| Description_MKT | The Extreme+ system comes with the 1-piece Monoblock 6-piston, 6S caliper mounted to a 14", 1 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6S caliper is fully machined in Phoenix, AZ from a US sourced 2618 Aluminum forging, includes stainless steel pistons and abutments, D.O.T. compliant dust and weather seals and uses the popular D1247 pad type. Baer’s unique backing plate not only acts as a caliper mount, but also houses a modern 1-piece park brake shoe assembly. Stainless braided hoses and hardware are also included. The 14” Extreme fits most 18” or larger wheels. |
| Description_MKT | The Extreme+ system comes with the 1-piece Monoblock 6-piston, 6S caliper mounted to a 14", 1 piece slot, drill, zinc plated rotor. The 6S caliper is fully machined in Phoenix, AZ from a US sourced 2618 Aluminum forging, includes stainless steel pistons and abutments, D.O.T. compliant dust and weather seals and uses the popular D1247 pad type. Baer’s unique backing plate not only acts as a caliper mount, but also houses a modern 1-piece park brake shoe assembly. Stainless braided hoses and hardware are also included. The 14” Extreme fits most 18” or larger wheels. |
| Description_FAB | 1-Piece Monoblock, 6-Piston, 6S Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | 1-Piece Monoblock, 6-Piston, 6S Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced 2618 Aluminum Forging |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced 2618 Aluminum Forging |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Stainless Steel Pistons, Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Staggered Pistons to Minimize Uneven Pad Wear |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor w/Billet Aluminum Hat |
| Applications | GM C/K1500 Trucks 99-19 |
| Axle | Rear |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6S |
| 8247 | Red |
| Category | Brake |
| 9362 | 6 |
| 9359 | Floating |
| 151 | D1247 |
| 9360 | Vented |
| 9364 | 14.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Rear Drum Brakes (Drum to Disc Conversion) |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Includes Park Brake | Yes |
| Includes Park Brake Cables | No, See Note |
| Lug Count | 6 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 14 Inch Extreme |
| Product Type | 14 Inch Extreme Rear Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm. www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.150 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to fit 2005-14 GM 1500 Trucks w/OE drum brakes. Cust must purchase OE replacement cables from GM. Cab style, bed length, 2/4WD will need to be specified. We recommended cables from the 2004 model year. |
| Template | N228P |
| Title | Extreme Brake System Rear |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 6x5.50 |
| Applications | GM C/K1500 Trucks 99-19 |
| Axle | Rear |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 6S |
| 8247 | Red |
| Category | Brake |
| 9362 | 6 |
| 9359 | Floating |
| 151 | D1247 |
| 9360 | Vented |
| 9364 | 14.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE Rear Drum Brakes (Drum to Disc Conversion) |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Includes Park Brake | Yes |
| Includes Park Brake Cables | No, See Note |
| Lug Count | 6 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 18 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 14 Inch Extreme |
| Product Type | 14 Inch Extreme Rear Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm. www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.150 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Designed to fit 2005-14 GM 1500 Trucks w/OE drum brakes. Cust must purchase OE replacement cables from GM. Cab style, bed length, 2/4WD will need to be specified. We recommended cables from the 2004 model year. |
| Template | N228P |
| Title | Extreme Brake System Rear |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 6x5.50 |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2006 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2007 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2008 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2009 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2010 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2011 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2012 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2013 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2014 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2005 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2006 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2007 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2008 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2009 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2010 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2011 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2012 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2013 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2014 | GMC | Sierra 1500 |