-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_INV | 11.65" IronSport Brake Sys RR Slvr |
| Description_INV | 11.65" IronSport Brake Sys RR Slvr |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 11.65" IronSport Rear Brake Kit |
| Description_DES | Baer Brakes 11.65" IronSport Rear Brake Kit |
| Description_EXT | Fits GM 10/12 Bolt (BIH/BOA) Small Car Rear Ends w/Staggered Rear Shocks |
| Description_EXT | Fits GM 10/12 Bolt (BIH/BOA) Small Car Rear Ends w/Staggered Rear Shocks |
| Description_MKT | The IronSport brake kit features a single piston floating caliper mounted to an 11.625" 1-piece slot, drill, zinc plated rotor. The IronSport system includes calipers, rotors, brackets, hardware, stainless braided brake hoses and fittings. The IronSport is the most cost effective, full feature drum to disc conversions available. The 11.65" IronSport fits some 15" and most 16" or larger wheels. |
| Description_MKT | The IronSport brake kit features a single piston floating caliper mounted to an 11.625" 1-piece slot, drill, zinc plated rotor. The IronSport system includes calipers, rotors, brackets, hardware, stainless braided brake hoses and fittings. The IronSport is the most cost effective, full feature drum to disc conversions available. The 11.65" IronSport fits some 15" and most 16" or larger wheels. |
| Description_FAB | Single Piston Caliper |
| Description_FAB | Single Piston Caliper |
| Description_FAB | Silver Zinc-Plated Finish |
| Description_FAB | Silver Zinc-Plated Finish |
| Description_FAB | Slot, Drilled, Zinc-Plated Rotor |
| Description_FAB | Slot, Drilled, Zinc-Plated Rotor |
| Description_FAB | Integral Park Brake in Caliper |
| Description_FAB | Integral Park Brake in Caliper |
| Description_FAB | Modern Brake for Smaller Wheels |
| Description_FAB | Modern Brake for Smaller Wheels |
| Axle | Rear |
| Axle Flange | GM Small Pattern 10/12 Bolt Bearing on Axle (Buick/Olds/Pontiac) |
| Axle Flange | GM 10/12 Bolt C-Clip (Small Car Pattern) |
| Axle Flange | GM Small Pattern 10/12 Bolt with Flush Mount Bearing |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 1 Iron |
| 8247 | Silver |
| Category | Brake |
| 9362 | 1 |
| 9359 | Floating |
| 151 | D0627 |
| 9360 | Vented |
| 9364 | 11.650 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| 761 | Stainless Steel |
| Includes Park Brake | Yes |
| Includes Park Brake Cables | No |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | IronSport |
| Product Type | 11.65 Inch IronSport Rear Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Diameter | 11.650 |
| Rotor Thickness | .705 |
| 7171 | Vented |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Fits applications with staggered rear shocks |
| Template | V107I |
| Title | IronSport Brake System Rear |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50, 5.4.75 |
| Axle | Rear |
| Axle Flange | GM Small Pattern 10/12 Bolt Bearing on Axle (Buick/Olds/Pontiac) |
| Axle Flange | GM 10/12 Bolt C-Clip (Small Car Pattern) |
| Axle Flange | GM Small Pattern 10/12 Bolt with Flush Mount Bearing |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | 1 Iron |
| 8247 | Silver |
| Category | Brake |
| 9362 | 1 |
| 9359 | Floating |
| 151 | D0627 |
| 9360 | Vented |
| 9364 | 11.650 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| 761 | Stainless Steel |
| Includes Park Brake | Yes |
| Includes Park Brake Cables | No |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | IronSport |
| Product Type | 11.65 Inch IronSport Rear Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Diameter | 11.650 |
| Rotor Thickness | .705 |
| 7171 | Vented |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Fits applications with staggered rear shocks |
| Template | V107I |
| Title | IronSport Brake System Rear |
| Warning | California Proposition 65 |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50, 5.4.75 |