-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Axle | Rear |
| Description_INV | SS4+ 11" 9" Tor Brg Single caliper |
| Axle Flange | Ford 8"/9" Small Bearing |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Brand | Baer Brakes |
| Description_DES | Baer Brakes 12" SS4 Rear Brake Kit, Red, SDZ |
| Caliper | S4 |
| Description_EXT | Fits Rear Ends w/Ford 8"/9" Small Bearing Housing Ends, (5x4.5", 5x4.75"BC) |
| 8247 | Red |
| Description_MKT | This system features the S4 4-piston caliper mounted to a 12", 1 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Baer’s unique backing plate not only acts as a caliper mount, but also houses a modern 1-piece park brake shoe assembly. Stainless braided hoses are also included. The 12” SS4 fits most 16” or larger wheels. |
| Category | Brake |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| 9362 | 4 |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| 9359 | Fixed |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| 151 | DR1-C |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| 9360 | Vented |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| 9364 | 12.000 |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor |
| Emission Code | 6 |
| Description_INV | SS4+ 11" 9" Tor Brg Single caliper |
| Export Description | Brake Components |
| Description_ASC | ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| 3390 | Performance |
| Description_DES | Baer Brakes 12" SS4 Rear Brake Kit, Red, SDZ |
| 761 | Stainless Steel |
| Description_EXT | Fits Rear Ends w/Ford 8"/9" Small Bearing Housing Ends, (5x4.5", 5x4.75"BC) |
| Includes Park Brake | Yes |
| Description_MKT | This system features the S4 4-piston caliper mounted to a 12", 1 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Baer’s unique backing plate not only acts as a caliper mount, but also houses a modern 1-piece park brake shoe assembly. Stainless braided hoses are also included. The 12” SS4 fits most 16” or larger wheels. |
| Includes Park Brake Cables | No |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Lug Count | 5 Lug |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 16 |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| Product Line | 12 Inch SS4 |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Product Type | 12 Inch SS4 Rear Brake Kit |
| Description_FAB | 1-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm. www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.020 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Fits Ford 8"/9" small bearing housing ends |
| Template | S113E |
| Title | SS4 Brake System Rear |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50/5x4.75 |
| Axle | Rear |
| Axle Flange | Ford 8"/9" Small Bearing |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | S4 |
| 8247 | Red |
| Category | Brake |
| 9362 | 4 |
| 9359 | Fixed |
| 151 | DR1-C |
| 9360 | Vented |
| 9364 | 12.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Includes Park Brake | Yes |
| Includes Park Brake Cables | No |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 16 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 12 Inch SS4 |
| Product Type | 12 Inch SS4 Rear Brake Kit |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm. www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.020 |
| Rotor Type | 1-Piece |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Fits Ford 8"/9" small bearing housing ends |
| Template | S113E |
| Title | SS4 Brake System Rear |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.50/5x4.75 |