-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|
Specifications:
| Description_SHO | 3" Round Wheel-Wheel |
| Description_INV | BC 3" Round Wheel to wheel side bars |
| Description_DES | 3" Round Wheel-to-Wheel Side Steps - Complete Kit with Brackets -Stainless Steel |
| Description_ASM | 1999-2016 Ford F-250 Super Duty SuperCab Pickup, 1999-2005 Ford F-250 Super Duty SuperCab Pickup 96.0 Bed, 2008-2015 Ford F-250 Super Duty SuperCab Pickup 98.0 Bed, 2006-2007 Ford F-250 Super Duty SuperCab Pickup 98.6 Bed, 1999-2016 Ford F-350 Super Duty SuperCab Pickup, 1999-2005 Ford F-350 Super Duty SuperCab Pickup 96.0 Bed, 2008-2015 Ford F-350 Super Duty SuperCab Pickup 98.0 Bed, 2006-2007 Ford F-350 Super Duty SuperCab Pickup 98.6 Bed |
| Description_EXT | The Big Country 3" round Wheel-to-Wheel side bars extend from the front wheel well to the rear wheel well and offer a 3rd step pad for easy bed access. |
| Description_MKT | 3" Round wheel to wheel side bars. Extra length and step for easy access to bed or tool box. Easy bolt-on, no-drill installation. Non-skid step pads at each door for safe entry and exit. Installation hardware, brackets and instructions included. Extended Cab and Crew Cab, short and long bed applications. Constructed of rugged 3" round steel tubing for maximum strength. Polished stainless steel with a limited lifetime warranty |
| Description_FAB | FINAL SALE. NO RETURNS ALLOWED |
| Description_FAB | Constructed of rugged 3" round steel tubing for maximum strength |
| Description_FAB | Extra length and step for easy access to bed or tool box |
| Description_FAB | Installation hardware, brackets and instructions included |
| Description_FAB | Non-skid step pads at each door for safe entry and exit |
| Description_DEF | Step Nerf Bar |