-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_INV | -6AN MALE TO MALE ULTRAPRO BALL VALVE |
| Description_DES | Earl's UltraPro Ball Valve -6 AN Male to Male |
| Description_EXT | Small Body Ball Valve |
| Description_MKT | Earl's UltraPro ball valves are ideal for all racing applications & provide full uninterrupted flow when opened. The lightweight modular design is easy to rebuild and can be panel mounted using optional billet mounting brackets. The glass reinforced PTFE seals are compatible with gasoline, racing fuels, methanol, alcohol, E85, oil, water & coolant. The small body valves are available in -6 & -8 AN sizes, and the large body valves are available in -10 & -12 AN sizes (choose from male/male, or male/female styles). Attractive clear & black anodized finish w/ red handle. The handle features a 1/4" hole for cable operation & is curved outward from the body for easy operation w/ extra finger clearance (even w/ racing gloves). These racing ball valves are ideal for use in most fuel and oil systems (i.e. fuel shut-off valves, oil accumulators/accusump™ systems, and many other applications). |
| Description_FAB | Ideal for All Racing Applications – Including Fuel & Oil Systems |
| Description_INV | -6AN MALE TO MALE ULTRAPRO BALL VALVE |
| Description_DES | Earl's UltraPro Ball Valve -6 AN Male to Male |
| Description_EXT | Small Body Ball Valve |
| Description_MKT | Earl's UltraPro ball valves are ideal for all racing applications & provide full uninterrupted flow when opened. The lightweight modular design is easy to rebuild and can be panel mounted using optional billet mounting brackets. The glass reinforced PTFE seals are compatible with gasoline, racing fuels, methanol, alcohol, E85, oil, water & coolant. The small body valves are available in -6 & -8 AN sizes, and the large body valves are available in -10 & -12 AN sizes (choose from male/male, or male/female styles). Attractive clear & black anodized finish w/ red handle. The handle features a 1/4" hole for cable operation & is curved outward from the body for easy operation w/ extra finger clearance (even w/ racing gloves). These racing ball valves are ideal for use in most fuel and oil systems (i.e. fuel shut-off valves, oil accumulators/accusump™ systems, and many other applications). |
| Description_FAB | Ideal for All Racing Applications – Including Fuel & Oil Systems |
| Adapter AN Size ( A ) | 6 AN MALE |
| Adapter AN Size ( B ) | 6 AN MALE |
| Adapter Type | Shut-Off Valve |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Emission Code | 5 |
| 200 | Anodized Clear |
| 200 | Black & Red |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Bio-Fuels |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Pump Gas |
| Fluid Type | Diesel |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | Methanol/Alcohol |
| Fluid Type | E85 |
| Height | 1.78" |
| 10 | 6061 Aluminum |
| Max Working PSI | 200 PSI |
| Overall Length | 2.73" |
| part type | Fuel Shut-Off Valve |
| Product Type | Ball Valve |
| 828 | Glass Reinforced PTFE |
| Size | Small Body |
| Sub Category | Fuel Pumps and Related Components |
| Warning | California Proposition 65 |
| Width | 1.05" |
| Width - With Handle | 2.14" |
| Adapter AN Size ( A ) | 6 AN MALE |
| Adapter AN Size ( B ) | 6 AN MALE |
| Adapter Type | Shut-Off Valve |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Brand | Earl's |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Emission Code | 5 |
| 200 | Anodized Clear |
| 200 | Black & Red |
| Fluid Type | Automatic Transmission Fluid |
| Fluid Type | Bio-Fuels |
| Fluid Type | Race Gas |
| Fluid Type | Pump Gas |
| Fluid Type | Diesel |
| Fluid Type | Coolant |
| Fluid Type | Oil |
| Fluid Type | Methanol/Alcohol |
| Fluid Type | E85 |
| Height | 1.78" |
| 10 | 6061 Aluminum |
| Max Working PSI | 200 PSI |
| Overall Length | 2.73" |
| part type | Fuel Shut-Off Valve |
| Product Type | Ball Valve |
| 828 | Glass Reinforced PTFE |
| Size | Small Body |
| Sub Category | Fuel Pumps and Related Components |
| Warning | California Proposition 65 |
| Width | 1.05" |
| Width - With Handle | 2.14" |