-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Brand | Earl's |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Emission Code | 5 |
| Overall Length | 13.75" |
| part type | Tubing Bender |
| Product Type | Tubing Bender |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Warning | California Proposition 65 |
| Description_INV | 3/8 HAND TUBE BENDER |
| Description_ASC | Ideal for Use w/ Earl's Stainless Steel Hardline Tubing |
| Description_DES | Earl's Professional Lever Style Tubing Bender 3/8" |
| Description_EXT | Professional Tubing Bender - bends up to 180 Degree & fits 3/8" Tubing. |
| Description_MKT | Earl's new professional tubing benders are high quality tools that can handle all types of tubing including harder material like stainless steel. The open side of the tool slips over tube at any point, and makes smooth, tight radius bends without scoring or flattening the tube. Each tools bends one size of tubing & are sold individually. |
| Description_FAB | Ideal for Use w/ Earl's Hardline Tubing |
| Description_INV | 3/8 HAND TUBE BENDER |
| Description_ASC | Ideal for Use w/ Earl's Stainless Steel Hardline Tubing |
| Description_DES | Earl's Professional Lever Style Tubing Bender 3/8" |
| Description_EXT | Professional Tubing Bender - bends up to 180 Degree & fits 3/8" Tubing. |
| Description_MKT | Earl's new professional tubing benders are high quality tools that can handle all types of tubing including harder material like stainless steel. The open side of the tool slips over tube at any point, and makes smooth, tight radius bends without scoring or flattening the tube. Each tools bends one size of tubing & are sold individually. |
| Description_FAB | Ideal for Use w/ Earl's Hardline Tubing |
| Brand | Earl's |
| Category | Vehicles, Equipment, Tools, and Supplies |
| Emission Code | 5 |
| Overall Length | 13.75" |
| part type | Tubing Bender |
| Product Type | Tubing Bender |
| Sub Category | Power, Air, and Hand Tools and Accessories |
| Tube Diameter | 3/8 inch |
| Warning | California Proposition 65 |