-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2019 | Ram | 1500 |
Specifications:
| Sales Family Code - XA | GRILL |
| Sales Family Description - XA | GRILLE GUARDS |
| Sales Group Code - XA | GB200 |
| Sales Group Description - XA | 2" TUB GR GRD BRKT/URT |
| Shipping Weight - XA | 57.000 |
| Side Application Type Description - XA | Not Applicable |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | Chrome Steel 2" Tubular Grille Guard Upright Package |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | Chrome |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 0.000 |
| Item Length - XA | 0.000 |
| Item Width - XA | 0.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Carbon Steel |
| Mount Type Description - XA | Not Applicable |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 57.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl) phthalate, which is known to the State of California to cause cancer, and Di-n-butyl phthalate, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 70.0 |
| Retail Height - XA | 6.500 |
| Retail Length - XA | 52.000 |
| Retail Width - XA | 11.500 |
| Description_ABR | GB200 |
| Description_SHO | 2" Upright Package |
| Description_INV | 2" Tubular Grille Guard Upright Package |
| Description_ASC | Includes upright package only (ring assembly sold separately) |
| Description_ASC | Polished stainless steel backing maintains a finished look |
| Description_ASC | Rubber extrusions are securely bolted to the uprights for extra protection |
| Description_ASC | Frame-mounted for improved rigidity and structural support |
| Description_ASC | Chrome plating for a bright finish and solid corrosion resistance |
| Description_DES | Chrome Steel 2" Tubular Grille Guard Upright Package |
| Description_MKT | Adding accessories to your truck is all about highlighting and showing off its existing features, and no front-end accessory shows off these features quite like a LUVERNE grille guard. Our 2" tubular grille guard features our signature logo reveal and a vehicle-specific fit -- all to maximize front-end protection and truly make it all about your truck. This upright package includes only the vertical mounts for the grille guard and requires the appropriate ring assembly for proper installation (sold separately). These uprights are designed to fit certain years of the Ram 1500 (see application info to verify fitment). |
| Description_FAB | Includes upright package only (ring assembly sold separately) |
| Description_FAB | Polished stainless steel backing maintains a finished look |
| Description_FAB | Rubber extrusions are securely bolted to the uprights for extra protection |
| Description_FAB | Frame-mounted for improved rigidity and structural support |
| Description_FAB | Chrome plating for a bright finish and solid corrosion resistance |
| Description_DEF | Grille Guard |