-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | Chevrolet | Silverado 2500 HD | ||
| 2024 | Chevrolet | Silverado 3500 HD | ||
| 2020 | GMC | Sierra 2500 HD | ||
| 2020 | GMC | Sierra 3500 HD |
Specifications:
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | TEXTURED BLACK POWDER COAT |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 0.000 |
| Item Length - XA | 0.000 |
| Item Width - XA | 0.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum |
| Mount Type Description - XA | Rocker Mount |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 125.0 |
| Retail Height - XA | 4.000 |
| Retail Length - XA | 103.000 |
| Retail Width - XA | 14.000 |
| Sales Family Code - XA | SIDES |
| Sales Family Description - XA | RUNNING BOARDS & SIDE BAR |
| Sales Group Code - XA | GRIP |
| Sales Group Description - XA | GRIP STEP BOARDS |
| Shipping Weight - XA | 87.000 |
| Side Application Type Description - XA | Wheel-to-Wheel |
| Sub Description - XA | Grip Step W2W - Rocker Mount |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | Grip Step 7" x 102" Aluminum W2W Running Boards, Select Silverado, Sierra HD |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Description_ABR | GRIP |
| Description_SHO | Grip Steps W2W |
| Description_INV | Grip Step 7" W2W Running Boards |
| Description_ASC | Grip Step W2W - Rocker Mount |
| Description_ASC | Grip Step W2W - Rocker Mount |
| Description_ASC | Fleet-approved, expanded metal treads for maximum traction and safety |
| Description_ASC | Powder-coated aluminum construction to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_ASC | 7" wide stepping surface provides safe, comfortable entry and exit |
| Description_ASC | Extra wheel-to-wheel length for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_ASC | Open treads knock dirt and snow off your boots to help keep the truck cab clean |
| Description_ASC | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_ASC | Smooth, rounded end caps eliminate sharp corners |
| Description_ASC | Easy installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_ASC | Powder-coated brackets use stainless steel fasteners for secure board attachment |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_DES | Grip Step 7" x 102" Aluminum W2W Running Boards, Select Silverado, Sierra HD |
| Description_EXT | LUVERNE 415102-401449 Grip Step Aluminum 102-In Wheel to Wheel Running Boards, Compatible with Select Chevrolet Silverado, GMC Sierra HD |
| Description_MKT | LUVERNE Grip Step wheel-to-wheel running boards equip your pickup truck for whatever job lies ahead. They offer easier truck bed access, fleet-level safety, a highly rust-free construction and a custom fit for your truck and lifestyle. Grip Step wheel-to-wheel steps are the ideal solution for better truck bed access. Whether you need to reach a truck tool box, ladder rack or some cargo in the truck bed, the wheel-to-wheel steps are extra-long, providing a convenient step up for reaching into the truck bed. Grip Step running boards are also built for hard work, featuring expanded metal treads that offer fleet-approved safety. The open treads ensure maximum traction for your boots -- whether rain or shine -- and they also help keep your truck's interior clean by allowing dirt, snow and debris to pass through the boards. For superior resistance to the elements, Grip Step wheel-to-wheel running boards are made from aluminum alloy. They're strong, lightweight and highly corrosion-resistant. To maximize this corrosion resistance, the running boards and brackets are both shielded in a durable black powder coat finish. The running boards also feature hardened plastic end caps that eliminate sharp corners and add a professional touch. All LUVERNE Grip Step wheel-to-wheel steps are designed for vehicle-specific applications. This ensures a custom fit and the easiest possible installation. The running boards mount with vehicle-specific brackets and use pre-existing mounting points to avoid difficult modifications. This particular set of wheel-to-wheel running boards is designed to fit specific years of the Chevy Silverado 2500 HD or 3500 HD and GMC Sierra 2500 HD or 3500 HD (see application information to verify fitment; brackets included but shipped separately). |
| Description_FAB | Grip Step W2W - Rocker Mount |
| Description_FAB | Fleet-approved, expanded metal treads for maximum traction and safety |
| Description_FAB | Powder-coated aluminum construction to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_FAB | 7" wide stepping surface provides safe, comfortable entry and exit |
| Description_FAB | Extra wheel-to-wheel length for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_FAB | Open treads knock dirt and snow off your boots to help keep the truck cab clean |
| Description_FAB | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_FAB | Smooth, rounded end caps eliminate sharp corners |
| Description_FAB | Easy installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_FAB | Powder-coated brackets use stainless steel fasteners for secure board attachment |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_TLE | LUVERNE 415102-401449 Grip Step Aluminum 102-In Wheel to Wheel Running Boards, Compatible with Select Chevrolet Silverado, GMC Sierra HD |
| Description_DEF | Running Board |