-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2015 | Ford | F-150 |
Specifications:
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | TEXTURED BLACK POWDER COAT |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 0.000 |
| Item Length - XA | 0.000 |
| Item Width - XA | 0.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum |
| Mount Type Description - XA | Rocker Mount |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 125.0 |
| Retail Height - XA | 10.000 |
| Retail Length - XA | 79.000 |
| Retail Width - XA | 14.000 |
| Sales Family Code - XA | SIDES |
| Sales Family Description - XA | RUNNING BOARDS & SIDE BAR |
| Sales Group Code - XA | GRIP |
| Sales Group Description - XA | GRIP STEP BOARDS |
| Shipping Weight - XA | 69.000 |
| Side Application Type Description - XA | Wheel-to-Wheel |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | Grip Step 7" x 78" Aluminum Wheel-to-Wheel Running Boards, Select F-150 Reg 6'6" |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Description_ABR | GRIP |
| Description_SHO | Grip Steps W2W |
| Description_INV | Grip Step 7" W2W Running Boards |
| Description_ASC | Fleet-approved, expanded metal treads for maximum traction and safety |
| Description_ASC | Powder-coated aluminum construction to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_ASC | 7" wide stepping surface provides safe, comfortable entry and exit |
| Description_ASC | Extra wheel-to-wheel length for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_ASC | Open treads knock dirt and snow off your boots to help keep the truck cab clean |
| Description_ASC | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_ASC | Smooth, rounded end caps eliminate sharp corners |
| Description_ASC | Easy installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_ASC | Powder-coated brackets use stainless steel fasteners for secure board attachment |
| Description_ASC | Optional black aluminum backsplash available for 78" (#410078) or 88" (#410088) boards |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_DES | Grip Step 7" x 78" Aluminum Wheel-to-Wheel Running Boards, Select F-150 Reg 6'6" |
| Description_EXT | LUVERNE 415078-401530 Grip Step Black Aluminum 78-In Wheel to Wheel Running Boards, Select Ford F-150 Regular Cab 6'6" Bed |
| Description_MKT | LUVERNE Grip Step wheel-to-wheel running boards equip your pickup truck for whatever job lies ahead. They offer easier truck bed access, fleet-level safety, a highly rust-free construction and a custom fit for your truck and lifestyle. Grip Step wheel-to-wheel steps are the ideal solution for better truck bed access. Whether you need to reach a truck tool box, ladder rack or some cargo in the truck bed, the wheel-to-wheel steps are extra-long, providing a convenient step up for reaching into the truck bed. Grip Step running boards are also built for hard work, featuring expanded metal treads that offer fleet-approved safety. The open treads ensure maximum traction for your boots -- whether rain or shine -- and they also help keep your truck's interior clean by allowing dirt, snow and debris to pass through the boards. For superior resistance to the elements, Grip Step wheel-to-wheel running boards are made from aluminum alloy. They're strong, lightweight and highly corrosion-resistant. To maximize this corrosion resistance, the running boards and brackets are both shielded in a durable black powder coat finish. The running boards also feature hardened plastic end caps that eliminate sharp corners and add a professional touch. All LUVERNE Grip Step wheel-to-wheel steps are designed for vehicle-specific applications. This ensures a custom fit and the easiest possible installation. The running boards mount with vehicle-specific brackets and use pre-existing mounting points to avoid difficult modifications. This particular set of wheel-to-wheel running boards is designed to fit specific years of the Ford F150 regular cab with 6'6" bed (see application information to verify fitment; brackets included but shipped separately). |
| Description_FAB | Fleet-approved, expanded metal treads for maximum traction and safety |
| Description_FAB | Powder-coated aluminum construction to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_FAB | 7" wide stepping surface provides safe, comfortable entry and exit |
| Description_FAB | Extra wheel-to-wheel length for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_FAB | Open treads knock dirt and snow off your boots to help keep the truck cab clean |
| Description_FAB | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_FAB | Smooth, rounded end caps eliminate sharp corners |
| Description_FAB | Easy installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_FAB | Powder-coated brackets use stainless steel fasteners for secure board attachment |
| Description_FAB | Optional black aluminum backsplash available for 78" (#410078) or 88" (#410088) boards |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_TLE | LUVERNE 415078-401530 Grip Step Black Aluminum 78-In Wheel to Wheel Running Boards, Select Ford F-150 Regular Cab 6'6" Bed |
| Description_DEF | Running Board |