-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2004 | Ford | F-150 | ||
| 2005 | Ford | F-150 |
Specifications:
| Sub Description - XA | MegaSteps |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | MegaStep 6-1/2" x 78" Aluminum Running Boards, Select Ford F-150 |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | POLISHED STAINLESS |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 4.000 |
| Item Length - XA | 80.000 |
| Item Width - XA | 15.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum/Stainless Assembly |
| Mount Type Description - XA | Rocker Mount |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 70.0 |
| Retail Height - XA | 15.000 |
| Retail Length - XA | 80.000 |
| Retail Width - XA | 15.000 |
| Sales Family Code - XA | SIDES |
| Sales Family Description - XA | RUNNING BOARDS & SIDE BAR |
| Sales Group Code - XA | MEGA |
| Sales Group Description - XA | MEGA STEPS |
| Shipping Weight - XA | 49.000 |
| Side Application Type Description - XA | Cab Only |
| Description_ABR | MEGA |
| Description_SHO | MegaSteps |
| Description_INV | MegaStep 6-1/2" Running Boards |
| Description_ASC | MegaSteps |
| Description_ASC | MegaSteps |
| Description_ASC | Nerf bar styling with the convenience of a full-length running board step |
| Description_ASC | Extruded aluminum core to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_ASC | High-polish, 18-gauge stainless steel trim for a bright, clean finish |
| Description_ASC | Boards easily adjust in, out, forward or backward to suit personal preference |
| Description_ASC | 6-1/2" x 3" boards with a 5" non-skid rubber treads for a safe, comfortable step |
| Description_ASC | Vehicle-specific brackets with pre-installed fasteners for easy installation |
| Description_ASC | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_ASC | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_DES | MegaStep 6-1/2" x 78" Aluminum Running Boards, Select Ford F-150 |
| Description_EXT | LUVERNE 575078-570922 MegaStep 78-Inch Premium Non-Skid Aluminum Running Boards, Select Ford F-150 |
| Description_MKT | LUVERNE MegaStep 6-1/2" running boards are the ultimate combination of style and functionality. They have 5" wide treads that extend the full length of the side steps, and they feature a strong, lightweight aluminum core with a stainless steel trim for a bright, clean accent. MegaStep running boards mount easily with vehicle-specific brackets, pre-installed fasteners and an adjustable design to perfectly fit your unique vehicle. LUVERNE MegaSteps are designed to offer the best features from a variety of side accessory options. Their non-skid rubber treads cover the entire topside of the boards, giving them the functionality and convenience of a running board. However, unlike most running boards, MegaSteps are styled after the popular look of many nerf bars. This makes them a unique and useful extension of your vehicle. To give MegaStep running boards an even greater advantage over other side steps, they are built to outlast the elements. We construct them with a strong, lightweight aluminum base that naturally resists rust, and we finish them with a high-polish stainless steel trim. The trim is a heavy-duty, 18-gauge stainless steel to make it more than just a fancy accent, and its highly polished finish gives the running boards a bright, long-lasting shine. Installation of LUVERNE MegaStep running boards is easy and customizable. The boards come with pre-installed fasteners and attach using high-strength, vehicle-specific mounting brackets. They are also uniquely designed to be adjustable inward, outward, forward or backward, giving you complete freedom to position the steps wherever you want them. This particular set of running boards is designed to fit specific years of the Ford F150 (see application info to verify fitment). Brackets for these running boards are included but ship separately. |
| Description_FAB | MegaSteps |
| Description_FAB | Nerf bar styling with the convenience of a full-length running board step |
| Description_FAB | Extruded aluminum core to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_FAB | High-polish, 18-gauge stainless steel trim for a bright, clean finish |
| Description_FAB | Boards easily adjust in, out, forward or backward to suit personal preference |
| Description_FAB | 6-1/2" x 3" boards with a 5" non-skid rubber treads for a safe, comfortable step |
| Description_FAB | Vehicle-specific brackets with pre-installed fasteners for easy installation |
| Description_FAB | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_FAB | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_TLE | LUVERNE 575078-570922 MegaStep 78-Inch Premium Non-Skid Aluminum Running Boards, Select Ford F-150 |
| Description_DEF | Running Board |