-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2007,2010 | Chevrolet | Silverado 1500 | ||
| 2007 | Chevrolet | Silverado 2500 HD | ||
| 2007,2011,2014 | Chevrolet | Silverado 3500 HD | ||
| 2007,2010 | GMC | Sierra 1500 | ||
| 2007 | GMC | Sierra 2500 HD | ||
| 2007 | GMC | Sierra 3500 HD |
Specifications:
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | POLISHED STAINLESS |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 4.000 |
| Item Length - XA | 90.000 |
| Item Width - XA | 15.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum/Stainless Assembly |
| Mount Type Description - XA | Rocker Mount |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 65.0 |
| Retail Height - XA | 15.000 |
| Retail Length - XA | 90.000 |
| Retail Width - XA | 15.000 |
| Sales Family Code - XA | SIDES |
| Sales Family Description - XA | RUNNING BOARDS & SIDE BAR |
| Sales Group Code - XA | MEGA |
| Sales Group Description - XA | MEGA STEPS |
| Shipping Weight - XA | 76.500 |
| Side Application Type Description - XA | Wheel-to-Wheel |
| Sub Description - XA | MegaSteps W2W - Rocker Mount |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | MegaStep 6-1/2" x 88" W2W Aluminum Running Boards, Select Silverado, Sierra |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Description_ABR | MEGA |
| Description_SHO | MegaSteps |
| Description_INV | MegaStep 6-1/2" Running Boards |
| Description_ASC | MegaSteps W2W - Rocker Mount |
| Description_ASC | MegaSteps W2W - Rocker Mount |
| Description_ASC | Nerf bar styling with the convenience of a full-length running board step |
| Description_ASC | Extruded aluminum core to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_ASC | High-polish, 18-gauge stainless steel trim for a bright, clean finish |
| Description_ASC | Boards easily adjust in, out, forward or backward to suit personal preference |
| Description_ASC | 6-1/2" x 3" boards with a 5" non-skid rubber treads for a safe, comfortable step |
| Description_ASC | Extra wheel-to-wheel length for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_ASC | Vehicle-specific brackets with pre-installed fasteners for easy installation |
| Description_ASC | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_ASC | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_DES | MegaStep 6-1/2" x 88" W2W Aluminum Running Boards, Select Silverado, Sierra |
| Description_EXT | LUVERNE 575088-570717 MegaStep 88-Inch Premium Wheel to Wheel Running Boards, Select Chevrolet Silverado, GMC Sierra 1500, 2500, 3500 HD |
| Description_MKT | LUVERNE MegaStep wheel-to-wheel running boards give you the best of both worlds with a ready-to-work construction and the stylish of popular nerf bars. They feature high-traction rubber treads, a sleek finish and a non-corrosive build -- all to give you dependable footing whether you're headed for work or play. MegaStep wheel-to-wheel running boards are uniquely designed with extra length on the rear of the boards, reaching all the way to the back wheels. This provides a convenient and secure step for reaching into the truck bed and accessing the crossover truck tool box, headache rack or 5th wheel hitch. The entire length of the running boards is covered with a non-skid rubber tread for enhanced safety, even in wet, rainy conditions. Unlike plastic treads, rubber offers better grip for your boots or shoes. The base of MegaStep wheel-to-wheel running boards is an extruded aluminum alloy, providing excellent strength, while remaining lightweight and completely rust-free. To give these truck side steps a touch of style, they are fitted with a polished stainless steel trim that contours around the boards and gives them a look similar to popular nerf bars. The trim piece is polished to a mirror-like shine and easily withstands rain, snow, dirt and more. To make installation fast, easy and secure, LUVERNE MegaStep wheel-to-wheel steps are made vehicle-specific. Each set has a specific board length and vehicle-specific brackets, providing a custom fit for each unique truck. The brackets install using pre-existing mounting points to eliminate difficult modifications, and the running boards can be positioned inward, outward, forward or backward to suit personal preferences. This particular set of MegaStep wheel-to-wheel running boards is designed for specific years of the Chevy Silverado 1500, 2500 HD or 3500 HD and GMC Sierra 1500, 2500 HD or 3500 HD (see application information to verify fitment; brackets included but shipped separately). |
| Description_FAB | MegaSteps W2W - Rocker Mount |
| Description_FAB | Nerf bar styling with the convenience of a full-length running board step |
| Description_FAB | Extruded aluminum core to be strong, lightweight and rust-free |
| Description_FAB | High-polish, 18-gauge stainless steel trim for a bright, clean finish |
| Description_FAB | Boards easily adjust in, out, forward or backward to suit personal preference |
| Description_FAB | 6-1/2" x 3" boards with a 5" non-skid rubber treads for a safe, comfortable step |
| Description_FAB | Extra wheel-to-wheel length for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_FAB | Vehicle-specific brackets with pre-installed fasteners for easy installation |
| Description_FAB | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_FAB | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_TLE | LUVERNE 575088-570717 MegaStep 88-Inch Premium Wheel to Wheel Running Boards, Select Chevrolet Silverado, GMC Sierra 1500, 2500, 3500 HD |
| Description_DEF | Running Board |