-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | Dodge | Ram 1500 | ||
| 2011 | Ram | 1500 | ||
| 2019 | Ram | 1500 Classic |
Specifications:
| Sales Family Description - XA | RUNNING BOARDS & SIDE BAR |
| Sales Group Code - XA | OMEGA |
| Sales Group Description - XA | O-MEGA/O-MEGA II |
| Shipping Weight - XA | 67.000 |
| Side Application Type Description - XA | Wheel-to-Wheel |
| Sub Description - XA | O-Mega II - W2W - Rocker Mount |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | O-Mega II 6" x 102" Black Aluminum W2W Steps, Select Dodge, Ram 1500 |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | TEXTURED BLACK POWDER COAT |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 4.000 |
| Item Length - XA | 107.000 |
| Item Width - XA | 14.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum |
| Mount Type Description - XA | Rocker Mount |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 70.0 |
| Retail Height - XA | 14.000 |
| Retail Length - XA | 107.000 |
| Retail Width - XA | 14.000 |
| Sales Family Code - XA | SIDES |
| Description_ASC | Aluminum step pads with circular treads for a long-lasting, non-skid step |
| Description_ASC | Step pads attach with self-tapping screws for custom positioning |
| Description_ASC | Extra wheel-to-wheel step pad for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_ASC | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_ASC | TPO plastic end caps can easily be painted for a customized look |
| Description_ASC | 6" x 2-3/4" oval boards offer contemporary style and a comfortable step |
| Description_ASC | Easy, custom-fit installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_ASC | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_ASC | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_DES | O-Mega II 6" x 102" Black Aluminum W2W Steps, Select Dodge, Ram 1500 |
| Description_EXT | LUVERNE 584102-570938 O-Mega II 102-Inch Black Aluminum Wheel to Wheel Side Steps, Select Dodge, Ram 1500 |
| Description_MKT | LUVERNE O-Mega II 6" oval wheel-to-wheel steps are the perfect side steps for offroad trucks and work trucks alike. They feature an aggressive look, highly functional step pads, a non-corrosive construction and a vehicle-specific fit. O-Mega II wheel-to-wheel steps are truly modern side steps for modern trucks. With their oval-shaped board profile, rounded end caps and angular step pads, they provide an aggressive look. The step pads also feature a unique cutout pattern and raised circular treads for an unmistakable accent. O-Mega II side steps are not only built for style, but they offer superior safety every time you climb into the cab. The step pads are made from aluminum to outlast the harsh elements and ensure maximum traction and wear resistance for the raised treads. These wheel-to-wheel steps are extra-long and are equipped with additional step pads toward the rear, giving you a solid and convenient step for reach into the truck bed. They’re perfect for accessing a truck tool box, headache rack, 5th wheel hitch or cargo in the truck bed. To ensure that LUVERNE O-Mega II oval wheel-to-wheel side steps are able to withstand anything the road or trail throws your way, they are constructed from aluminum alloy. Aluminum supplies dependable strength and rigidity, while maintaining unparalleled corrosion resistance and a lightweight design. These side steps and the step pads are also protected in a durable powder coat finish. The boards are available in your choice of carbide black or chrome powder coat. O-Mega II wheel-to-wheel steps are engineered for a fast, easy, secure installation, featuring vehicle-specific brackets for a custom fit. This particular set is designed to fit specific years of the Ram 1500 and Dodge Ram 1500 (see application information to verify fitment; brackets included but shipped separately). |
| Description_FAB | O-Mega II - W2W - Rocker Mount |
| Description_FAB | Powder-coated aluminum construction with aggressive, modern style |
| Description_FAB | Aluminum step pads with circular treads for a long-lasting, non-skid step |
| Description_FAB | Step pads attach with self-tapping screws for custom positioning |
| Description_FAB | Extra wheel-to-wheel step pad for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_FAB | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_FAB | TPO plastic end caps can easily be painted for a customized look |
| Description_FAB | 6" x 2-3/4" oval boards offer contemporary style and a comfortable step |
| Description_FAB | Easy, custom-fit installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_FAB | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_FAB | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_TLE | LUVERNE 584102-570938 O-Mega II 102-Inch Black Aluminum Wheel to Wheel Side Steps, Select Dodge, Ram 1500 |
| Description_ABR | OMEGA |
| Description_SHO | O-Mega II W2W Steps |
| Description_INV | O-Mega II 6" Oval W2W Side Steps |
| Description_ASC | O-Mega II - W2W - Rocker Mount |
| Description_ASC | O-Mega II - W2W - Rocker Mount |
| Description_ASC | Powder-coated aluminum construction with aggressive, modern style |
| Description_DEF | Running Board |