-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | Toyota | Tundra |
Specifications:
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | TEXTURED BLACK POWDER COAT |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 14.000 |
| Item Length - XA | 80.000 |
| Item Width - XA | 4.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum |
| Mount Type Description - XA | Rocker Mount |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 70.0 |
| Retail Height - XA | 14.000 |
| Retail Length - XA | 80.000 |
| Retail Width - XA | 4.000 |
| Sales Family Code - XA | SIDES |
| Sales Family Description - XA | RUNNING BOARDS & SIDE BAR |
| Sales Group Code - XA | OMEGA |
| Sales Group Description - XA | O-MEGA/O-MEGA II |
| Shipping Weight - XA | 45.000 |
| Side Application Type Description - XA | Cab Only |
| Sub Description - XA | O-Mega II |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | O-Mega II 6" x 78" Black Aluminum Side Steps, Select Toyota Tundra |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Description_ASC | Step pads attach with self-tapping screws for custom positioning |
| Description_ASC | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_ASC | TPO plastic end caps can easily be painted for a customized look |
| Description_ASC | 6" x 2-3/4" oval boards offer contemporary style and a comfortable step |
| Description_ASC | Easy, custom-fit installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_ASC | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_ABR | OMEGA |
| Description_SHO | O-Mega II Steps |
| Description_INV | O-Mega II 6" Oval Side Steps |
| Description_ASC | O-Mega II |
| Description_ASC | O-Mega II |
| Description_ASC | Powder-coated aluminum construction with aggressive, modern style |
| Description_ASC | Aluminum step pads with circular treads for a long-lasting, non-skid step |
| Description_ASC | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_DES | O-Mega II 6" x 78" Black Aluminum Side Steps, Select Toyota Tundra |
| Description_EXT | LUVERNE 584078-570752 O-Mega II 78-Inch Black Aluminum Side Steps, Select Toyota Tundra |
| Description_MKT | Like many LUVERNE side steps and running boards, O-Mega II 6" oval side steps are made to work hard and to do it with style. They are constructed from strong, lightweight, rust-free aluminum, and to truly make them a step up from the rest, we shield them in a highly durable powder coat finish. This ensures maximum corrosion resistance and excellent protection against scuffs and scratches. The side steps are available in two powder coat finish options, including textured black and silver powder coat. O-Mega II side steps are also made to provide safe, comfortable entry and exit from your vehicle. They feature tough aluminum step pads with protruded circular treads that will never wear or crack. The step pads offer a non-skid surface, and they are finished with a textured black powder coat for lasting corrosion resistance. Also unique to our O-Mega II step pads is their customizable positioning. The pads are packaged unattached from the tubes and mount with self-tapping screws. This allows you to precisely match the layout of your vehicle to suit your preferences. You can mount them to the provided factory specifications or adjust them to a custom placement. The 6" x 2-3/4" tubes are fitted with black TPO plastic end caps, adding a modern, professional look. The end caps are also paintable to allow for even further customization. Each set of O-Mega II side steps is designed for vehicle-specific installation and fitment, using a unique set of mounting brackets. This particular set of side steps fits specific years of the Toyota Tundra (see application info to verify fitment). NOTE: Mounting brackets are included but ship separately. |
| Description_FAB | O-Mega II |
| Description_FAB | Powder-coated aluminum construction with aggressive, modern style |
| Description_FAB | Aluminum step pads with circular treads for a long-lasting, non-skid step |
| Description_FAB | Step pads attach with self-tapping screws for custom positioning |
| Description_FAB | Durable, textured black powder coat for a sleek, professional finish |
| Description_FAB | TPO plastic end caps can easily be painted for a customized look |
| Description_FAB | 6" x 2-3/4" oval boards offer contemporary style and a comfortable step |
| Description_FAB | Easy, custom-fit installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_FAB | High-strength steel brackets feature a durable black powder coat finish |
| Description_FAB | Optional black plastic backsplash available for 88" (#570090) in 98" (#570098) |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (five-year finish, one-year parts) |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_TLE | LUVERNE 584078-570752 O-Mega II 78-Inch Black Aluminum Side Steps, Select Toyota Tundra |
| Description_DEF | Running Board |