-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | Toyota | Tundra |
Specifications:
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Finish - XA | POLISHED STAINLESS |
| Item Class - XA | MFL |
| Item Height - XA | 4.000 |
| Item Length - XA | 106.000 |
| Item Width - XA | 14.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Stainless Steel |
| Mount Type Description - XA | Rocker Mount |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 0.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | Yes |
| Product Weight - XA | 0.000 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Material - XA | Di(2-ethylhexyl) phthalate/Di-n-butyl phthalate |
| Prop 65 Reason - XA | Phthalates |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 70.0 |
| Retail Height - XA | 14.000 |
| Retail Length - XA | 106.000 |
| Retail Width - XA | 14.000 |
| Sales Family Code - XA | SIDES |
| Sales Family Description - XA | RUNNING BOARDS & SIDE BAR |
| Sales Group Code - XA | REGAL |
| Sales Group Description - XA | REGAL 7 IN OVAL STEPS |
| Shipping Weight - XA | 77.000 |
| Side Application Type Description - XA | Wheel-to-Wheel |
| Sub Description - XA | Regal 7 SST W2W |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | Regal 7 Polished Stainless 102" Oval W2W Steps, Select Toyota Tundra |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Description_ASC | Powder-coated brackets use stainless steel fasteners for lasting strength |
| Description_ASC | U.S. patent# 8,448,969 |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (one-year parts) |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_DES | Regal 7 Polished Stainless 102" Oval W2W Steps, Select Toyota Tundra |
| Description_EXT | LUVERNE 477102-400757 Regal 7 Stainless Steel 102-In Wheel to Wheel Truck Side Steps, Select Toyota Tundra |
| Description_MKT | LUVERNE Regal 7 oval wheel-to-wheel steps are the ultimate combination of deluxe style and reliable functionality. They feature extra rear step pads for convenient truck bed access, a highly rust-resistant construction and a vehicle-specific fit for your truck. Regal 7 wheel-to-wheel steps are engineered for practical access to the bed of your truck, featuring an extended length and extra rear step pads. Wheel-to-wheel running boards give you a solid step up for easily reaching items in the truck bed, such as a truck tool box, ladder rack, 5th wheel hitch or other equipment. Regal 7 oval side steps are fitted with large, non-skid step pads. They feature a 7" width and a textured surface, providing enhanced comfort and safety when climbing in and out of your pickup truck. The step pads and matching end caps of Regal 7 wheel-to-wheel steps are angled for a sleek accent. To ensure excellent strength and lasting corrosion resistance, Regal 7 oval side steps are constructed from stainless steel. The stainless steel tubing measures 7" wide and has an elliptical shape for style and strength. All Regal 7 side steps are designed for a custom-fit installation, using vehicle-specific brackets. The brackets are built from strong carbon steel and have a durable black powder coat finish. They install using pre-existing mounting points on the truck to greatly reduce installation time and eliminate tedious modifications. This particular set of LUVERNE Regal 7 oval wheel-to-wheel steps is designed to fit specific years of the Toyota Tundra (see application information to verify fitment; brackets included but shipped separately). |
| Description_FAB | Regal 7 SST W2W |
| Description_FAB | Deluxe 7" oval design with oversize, 7" wide step pads for ultra-comfort |
| Description_FAB | Uniquely superb styling with matching angled step pads and end caps |
| Description_FAB | Stainless steel construction for long-lasting corrosion resistance |
| Description_FAB | High-polish stainless steel finish for a bright, rust-free shine |
| Description_FAB | Rugged, non-skid polypropylene step pads for safe, secure entry and exit |
| Description_FAB | Extra wheel-to-wheel step pad for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_FAB | Factory-installed plastic end caps and step pads are securely bolted in place |
| Description_FAB | Easy installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_FAB | Powder-coated brackets use stainless steel fasteners for lasting strength |
| Description_FAB | U.S. patent# 8,448,969 |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (one-year parts) |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_TLE | LUVERNE 477102-400757 Regal 7 Stainless Steel 102-In Wheel to Wheel Truck Side Steps, Select Toyota Tundra |
| Description_ABR | REGAL |
| Description_SHO | Regal 7 W2W Steps |
| Description_INV | Regal 7 Oval W2W Side Steps |
| Description_ASC | Regal 7 SST W2W |
| Description_ASC | Regal 7 SST W2W |
| Description_ASC | Deluxe 7" oval design with oversize, 7" wide step pads for ultra-comfort |
| Description_ASC | Uniquely superb styling with matching angled step pads and end caps |
| Description_ASC | Stainless steel construction for long-lasting corrosion resistance |
| Description_ASC | High-polish stainless steel finish for a bright, rust-free shine |
| Description_ASC | Rugged, non-skid polypropylene step pads for safe, secure entry and exit |
| Description_ASC | Extra wheel-to-wheel step pad for easier access when reaching into the truck bed |
| Description_ASC | Factory-installed plastic end caps and step pads are securely bolted in place |
| Description_ASC | Easy installation with vehicle-specific mounting brackets |
| Description_DEF | Running Board |