-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Description_SHO | Master Rebuild Kit |
| Description_INV | ZK T7.5-REV |
| Description_KEY | ,+T100,7.5,BRGS,IFS,KIT,KOYO,MSTR,NO_SIDE_SHIMSorSideBrgs!,REV,TACOMA,TUNDRA,ZK, |
| Description_DES | USA standard Master kit for Toyota 7.5" IFS diff for T100, Tacoma, & Tundra |
| Description_ASM | 7.5"REV IFS TACOMA,TUNDRA,+T100 MSTR KIT(NO_SIDE_SHIMSorSideBrgs!), KOYO BRGS |
| Description_EXT | USA Standard Gear Master Overhaul Kits provide all of the necessary parts for a differential overhaul in one simple part number. Save time and money, and get the exact parts you need for your specific installation. |
| Description_MKT | USA Standard Gear Master Overhaul Kits give you all the high-quality installation parts you need to start and finish every differential job. USA Standard Gear offers more tailor-made kits than any other manufacturer in the industry to meet your specific installation needs. This kit uses high-quality Koyo/Timken bearings and races along with high quality seals and small parts. USA Standard Gear Master Overhaul Kits are the most comprehensive and complete kits on the market because USA Standard Gear does extensive research to ensure that every kit has everything you need for your application. |
| Description_FAB | Uses Koyo bearings and races |
| Description_FAB | Fits reverse rotation Toyota 7.5" |
| Description_FAB | Kit includes carrier bearings and races, pinion bearings and races, pinion seal, axle seals, pinion shim kit, ring gear bolts, pinion nut, crush sleeve, oil baffles and slingers, thread locker, marking compound with brush, and silicone |
| Description_TLE | USA Standard Master Overhaul kit for Toyota 7.5" IFS for T100, Tacoma and Tundra |
| Description_DEF | Axle Differential Bearing and Seal Kit |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| 1995 | Toyota | 4Runner | SR5 Sport Utility 4-Door | 3.0L 2959CC V6 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 1995 | Toyota | 4Runner | SR5 Sport Utility 4-Door | 2.4L 2366CC l4 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 1995-2000 | Toyota | Tacoma | SR5 Extended Cab Pickup 2-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1995-2004 | Toyota | Tacoma | Base Extended Cab Pickup 2-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1995-2004 | Toyota | Tacoma | Base Extended Cab Pickup 2-Door | 2.4L 2438CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1995-2004 | Toyota | Tacoma | Base Extended Cab Pickup 2-Door | 2.7L 2694CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1995-2004 | Toyota | Tacoma | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1995-2004 | Toyota | Tacoma | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 2.7L 2694CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1995-2004 | Toyota | Tacoma | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 2.4L 2438CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1996-2000 | Toyota | 4Runner | Base Sport Utility 4-Door | 2.7L 2694CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1996-2002 | Toyota | 4Runner | Limited Sport Utility 4-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1996-2002 | Toyota | 4Runner | SR5 Sport Utility 4-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1998-2000 | Toyota | Tacoma | Limited Extended Cab Pickup 2-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1998-2000 | Toyota | Tacoma | SR5 Extended Cab Pickup 2-Door | 2.7L 2694CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 1998-2000 | Toyota | Tacoma | SR5 Extended Cab Pickup 2-Door | 2.4L 2438CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2000-2004 | Toyota | Tundra | SR5 Extended Cab Pickup 4-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2000-2004 | Toyota | Tundra | SR5 Standard Cab Pickup 2-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2000-2004 | Toyota | Tundra | SR5 Standard Cab Pickup 2-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2000-2006 | Toyota | Tundra | Limited Extended Cab Pickup 4-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2000-2006 | Toyota | Tundra | SR5 Extended Cab Pickup 4-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2001 | Toyota | 4Runner | Base Sport Utility 4-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2001-2004 | Toyota | Tacoma | Base Crew Cab Pickup 4-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2001-2004 | Toyota | Tacoma | Base Crew Cab Pickup 4-Door | 2.4L 2438CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2001-2004 | Toyota | Tacoma | Base Crew Cab Pickup 4-Door | 2.7L 2694CC l4 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2001-2007 | Toyota | Sequoia | Limited Sport Utility 4-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2001-2007 | Toyota | Sequoia | SR5 Sport Utility 4-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2004 | Toyota | Tundra | SR5 Crew Cab Pickup 4-Door | 3.4L 3378CC V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2004-2006 | Toyota | Tundra | Limited Crew Cab Pickup 4-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2004-2006 | Toyota | Tundra | SR5 Crew Cab Pickup 4-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2006 | Toyota | Tundra | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 4.7L 4663CC 285Cu. In. V8 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2006 | Toyota | Tundra | Base Standard Cab Pickup 2-Door | 4.0L 3956CC 241Cu. In. V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2006 | Toyota | Tundra | SR5 Crew Cab Pickup 4-Door | 4.0L 3956CC 241Cu. In. V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2006 | Toyota | Tundra | SR5 Extended Cab Pickup 4-Door | 4.0L 3956CC 241Cu. In. V6 GAS DOHC Naturally Aspirated |