-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 10.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | No |
| Product Weight - XA | 32.200 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Prop 65 Material - XA | Lead |
| Prop 65 Reason - XA | Keys |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 250.0 |
| Retail Height - XA | 18.625 |
| Retail Length - XA | 48.750 |
| Retail Width - XA | 20.625 |
| Sales Family Code - XA | BOX |
| Sales Family Description - XA | WORK BOXES |
| Sales Group Description - XA | UNDERBODY TOOLBOX |
| Shipping Weight - XA | 38.000 |
| Side Application Type Description - XA | Blank |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | Gloss Black Aluminum 36" Single-Door Underbody Tool Box (LTL Shipping Only) |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Cubic Feet Available in Box | 6.9 CU ft |
| Finish - XA | GLOSS BLACK POWDER COAT |
| Item Class - XA | BOX |
| Item Height - XA | 18.000 |
| Item Length - XA | 36.000 |
| Item Width - XA | 19.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum |
| Mount Type Description - XA | Blank |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Description_ABR | BOXU |
| Description_SHO | Underbody Tool Box |
| Description_INV | 36" Single-Door Underbody Tool Box |
| Description_ASC | Please order equivalent box #EC40092, which is heavily packaged for parcel shipment |
| Description_ASC | Mounts above or below flatbeds, dump trucks and trailer bodies |
| Description_ASC | 0.075" extra-thick, one-piece aluminum tub holds heavy tools and cargo |
| Description_ASC | Stainless steel cables for strong door support |
| Description_ASC | Door opens 90 degrees for easy loading and unloading of tools and equipment |
| Description_ASC | One-hand access with lockable T-handle for convenience and security |
| Description_ASC | MicroSeal gasket helps seal out moisture, dust and dirt |
| Description_ASC | 1" drip rail completely encompasses door opening to resist water infiltration |
| Description_ASC | Multiple box sizes available for a custom fit on each truck application |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) |
| Description_DES | Gloss Black Aluminum 36" Single-Door Underbody Tool Box (LTL Shipping Only) |
| Description_MKT | UWS underbody tool boxes provide unbeatable storage and security for your items under the bed of your truck or trailer. The box conveniently mounts underneath the bed of a flatbed truck, dump truck or trailer, leaving more space on top of the bed for other cargo. Each box features a corrosion-resistant aluminum construction, heavy-duty cable door supports and a stainless steel locking system -- all to keep your equipment and valuables safe and easily accessible whenever needed. Each UWS underbody tool box is constructed from extra-thick aluminum for increased structural strength. The tub is welded together into a single piece for weather resistance and to easily hold heavy tools and other items. The door features aircraft-grade stainless steel cables, rated to support up to 1,000 lbs., ensuring reliable strength and door operation. The locking mechanism of this underbody truck tool box provides excellent security for your items, featuring a stainless steel, key-operated T-handle. Stainless steel construction supplies the lock with long-lasting corrosion resistance, and the door also has a MicroSeal gasket, blocking moisture, dust and insects from getting inside and damaging your valuables. The door also opens a full 90 degrees for easier access. UWS truck tool boxes are available in multiple sizes to accommodate any storage need. Like all UWS products, each one is proudly assembled right here in the USA for style and long-lasting dependability. |
| Description_FAB | Please order equivalent box #EC40092, which is heavily packaged for parcel shipment |
| Description_FAB | Mounts above or below flatbeds, dump trucks and trailer bodies |
| Description_FAB | 0.075" extra-thick, one-piece aluminum tub holds heavy tools and cargo |
| Description_FAB | Stainless steel cables for strong door support |
| Description_FAB | Door opens 90 degrees for easy loading and unloading of tools and equipment |
| Description_FAB | One-hand access with lockable T-handle for convenience and security |
| Description_FAB | MicroSeal gasket helps seal out moisture, dust and dirt |
| Description_FAB | 1" drip rail completely encompasses door opening to resist water infiltration |
| Description_FAB | Multiple box sizes available for a custom fit on each truck application |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) |
| Description_DEF | Truck Tool Box |