-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1997,2001 | Ford | F-150 | ||
| 2017 | Nissan | TITAN | ||
| 2016 | Nissan | TITAN XD |
Specifications:
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Cubic Feet Available in Box | 7.5 CU ft |
| Finish - XA | GLOSS BLACK POWDER COAT |
| Item Class - XA | BOX |
| Item Height - XA | 14.750 |
| Item Length - XA | 66.875 |
| Item Width - XA | 20.000 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum |
| Mount Type Description - XA | Blank |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 12.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | No |
| Product Weight - XA | 45.400 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Prop 65 Material - XA | Lead |
| Prop 65 Reason - XA | Keys |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 175.0 |
| Retail Height - XA | 15.250 |
| Retail Length - XA | 73.750 |
| Retail Width - XA | 20.750 |
| Sales Family Code - XA | BOX |
| Sales Family Description - XA | WORK BOXES |
| Sales Group Description - XA | CROSSOVER TOOLBOX |
| Shipping Weight - XA | 55.000 |
| Side Application Type Description - XA | Blank |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | Gloss Black Aluminum 66" Truck Tool Box with Low Profile (LTL Shipping Only) |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Description_ABR | BOXCR |
| Description_SHO | Crossover Tool Box |
| Description_INV | 66" Crossover Truck Tool Box |
| Description_ASC | Please order equivalent box #EC10402, which is heavily packaged for parcel shipment |
| Description_ASC | Patented RigidCore foam-filled lid to maximize strength and prevent binding |
| Description_ASC | Built lower on the bed rail for a better view out the rear window |
| Description_ASC | 0.058" extra-thick, one-piece aluminum tub holds heavy tools and cargo |
| Description_ASC | Stainless steel lock handles for security and corrosion-resistant operation |
| Description_ASC | Connecting rod allows for convenient operation from driver or passenger side |
| Description_ASC | Interior rod enclosure helps prevent bending or jamming of lock system |
| Description_ASC | Widespread handles are easy to reach from either side of the truck |
| Description_ASC | MicroSeal gasket helps seal out moisture, dust and dirt |
| Description_ASC | Lid self-opens to 90 degrees for convenient operation and loading |
| Description_ASC | Tool trays and built-in screwdriver holders for easy organization |
| Description_ASC | Three-compartment sliding tray for convenient small item storage and retrieval |
| Description_ASC | Multiple box sizes available for a custom fit on each truck application |
| Description_ASC | Easy to install with pre-drilled mounting slots and included hardware |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) |
| Description_DES | Gloss Black Aluminum 66" Truck Tool Box with Low Profile (LTL Shipping Only) |
| Description_MKT | UWS crossover truck tool boxes are the tried-and-true way of keeping your tools organized, on-hand and fully secure no matter where you and your truck roam. Each UWS tool box is built from extra-thick aluminum welded into a single-piece tub. This provides the tool box with reliable strength and helps keep the interior sealed off from the elements. Aluminum construction also makes the box highly resistant to corrosion for long-lasting use. To add even more strength to the crossover truck tool box, the lid features our patented RigidCore foam-filled design. Layered between two sheets of aluminum, this core greatly increases the structural integrity of the lid to prevent bending and warping and to ensure smooth opening and closing. The lid is able to open to a full 90 degrees, providing better access to tools, equipment and other stored items. It also features self-opening struts to make it easy to open the box when your hands are full. This particular truck tool box features a low profile, meaning the lid is built lower than our standard lid. This provides a better view out the rear cab window and additional clearance for other items in the truck bed, if needed. To keep out moisture, dirt and even insects, the lid is also fitted with a MicroSeal gasket that seals off the inside of the tool box from the outside elements. UWS crossover truck tool boxes make it easy to keep your tools and other items organized, featuring built-in screwdriver holders and a three-compartment sliding tool tray. The tool box itself is easy to install and is available in multiple sizes to provide the perfect for your truck and lifestyle. Like all UWS products, each crossover truck tool box is proudly assembled right here in the USA for style and long-lasting dependability. |
| Description_FAB | Please order equivalent box #EC10402, which is heavily packaged for parcel shipment |
| Description_FAB | Patented RigidCore foam-filled lid to maximize strength and prevent binding |
| Description_FAB | Built lower on the bed rail for a better view out the rear window |
| Description_FAB | 0.058" extra-thick, one-piece aluminum tub holds heavy tools and cargo |
| Description_FAB | Stainless steel lock handles for security and corrosion-resistant operation |
| Description_FAB | Connecting rod allows for convenient operation from driver or passenger side |
| Description_FAB | Interior rod enclosure helps prevent bending or jamming of lock system |
| Description_FAB | Widespread handles are easy to reach from either side of the truck |
| Description_FAB | MicroSeal gasket helps seal out moisture, dust and dirt |
| Description_FAB | Lid self-opens to 90 degrees for convenient operation and loading |
| Description_FAB | Tool trays and built-in screwdriver holders for easy organization |
| Description_FAB | Three-compartment sliding tray for convenient small item storage and retrieval |
| Description_FAB | Multiple box sizes available for a custom fit on each truck application |
| Description_FAB | Easy to install with pre-drilled mounting slots and included hardware |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) |
| Description_DEF | Truck Tool Box |