-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Box Height in Inches - XA | 0 |
| Box Length in Inches - XA | 0 |
| Box Width in Inches - XA | 0 |
| Container Cases Qty - XA | 0 |
| Container Pallet Qty - XA | 0 |
| Container Unit Qty - XA | 0 |
| Container Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Container Volume Cubic Meter - XA | 0.00000 |
| Container Weight KG - XA | 0 |
| Container Weight Lbs - XA | 0 |
| Cubic Feet Available in Box | 3.0 CU ft |
| Finish - XA | MATTE BLACK POWDER COAT |
| Item Class - XA | BOX |
| Item Height - XA | 11.750 |
| Item Length - XA | 48.875 |
| Item Width - XA | 14.500 |
| Master Case Height Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Inner Pack Qty - XA | 0 |
| Master Case ITF14 | 0 |
| Master Case ITF14 - XA | 0 |
| Master Case Length Inches - XA | 0.000 |
| Master Case Qty - XA | 0 |
| Master Case Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Master Case Weight Lbs - XA | 0.000 |
| Master Case Width Inches - XA | 0.000 |
| Material - XA | Aluminum |
| Mount Type Description - XA | Blank |
| Pallet Case Per - XA | 0 |
| Pallet Case Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Cases Per - XA | 0 |
| Pallet Cases Per Layer - XA | 0 |
| Pallet Layer of Cases - XA | 0 |
| Pallet Qty - XA | 14.000 |
| Pallet Total Height Inches - XA | 0.000 |
| Pallet Total Weight Per - XA | 0.000 |
| Parcel Allowed - XA | No |
| Product Weight - XA | 27.500 |
| Prop 65 Label Text - XA | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Prop 65 Material - XA | Lead |
| Prop 65 Reason - XA | Keys |
| Prop 65 Warning Label Type - XA | Cancer and Birth Defect Causing |
| Prop 65 Warning Y/N - XA | YES |
| Rate Class - XA | 125.0 |
| Retail Height - XA | 12.000 |
| Retail Length - XA | 50.000 |
| Retail Width - XA | 15.000 |
| Sales Family Code - XA | BOX |
| Sales Family Description - XA | WORK BOXES |
| Sales Group Description - XA | SIDE MOUNT TOOLBOX |
| Shipping Weight - XA | 31.500 |
| Side Application Type Description - XA | Blank |
| Tariff 301 - XA | No |
| Title | Matte Black Aluminum 48" Truck Side Tool Box, Low Profile (LTL Shipping Only) |
| Truckload Cases Qty - XA | 0 |
| Truckload Pallets Qty - XA | 0 |
| Truckload Units Qty - XA | 0 |
| Truckload Volume Cubic Feet - XA | 0.00000 |
| Truckload Weight - XA | 0 |
| Description_ABR | BOXSM |
| Description_SHO | Truck Side Tool Box |
| Description_INV | 48" Truck Side Tool Box with Low Profile |
| Description_ASC | Please order equivalent box #EC30203, which is heavily packaged for parcel shipment |
| Description_ASC | Mounts on the inside of the truck bed rails to provide additional storage space |
| Description_ASC | Patented RigidCore foam-filled lid to maximize strength and prevent binding |
| Description_ASC | Low profile provides better field of vision for enhanced safety |
| Description_ASC | 0.058" extra-thick, one-piece aluminum tub holds heavy tools and cargo |
| Description_ASC | Lockable, push-button operation with non-corrosive stainless steel construction |
| Description_ASC | MicroSeal gasket helps seal out moisture, dust and dirt |
| Description_ASC | Lid self-opens to nearly 90 degrees for convenient operation and loading |
| Description_ASC | Universal design can be mounted on the driver or passenger side |
| Description_ASC | Multiple box sizes available for a custom fit on each truck application |
| Description_ASC | Assembled in USA |
| Description_ASC | Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) |
| Description_DES | Matte Black Aluminum 48" Truck Side Tool Box, Low Profile (LTL Shipping Only) |
| Description_MKT | UWS truck side tool boxes provide unbeatable storage and security for your items in the bed of your truck. Each box features a corrosion-resistant aluminum construction, a highly secure stainless steel push-button locking system and a patented RigidCore foam-filled lid -- all to keep your equipment and valuables safe, well-organized and easily accessible whenever needed. Each UWS truck tool box is constructed from extra-thick aluminum for increased structural strength. The tub is welded together into a single piece for weather resistance and to easily hold heavy tools and other items. The lid features a patented RigidCore foam-filled design, sandwiched between two aluminum plates. This greatly increases the strength of the lid and helps prevent bending and warping, making operation very smooth. This particular truck tool box features a low profile for a more streamlined look and to match UWS low-profile crossover tool boxes. The locking mechanism of the UWS truck side tool box provides excellent security for your items, featuring a stainless steel, key-operated push-button for long-lasting corrosion resistance. For solid protection against the elements, the lid also has a MicroSeal gasket, blocking moisture, dust and insects from getting inside and damaging your valuables. The lid also opens to nearly 90 degrees for easier access, and it is equipped with self-opening struts for convenient operation when your hands are full. UWS truck tool boxes are available in multiple sizes to accommodate any storage need. Like all UWS products, each one is proudly assembled right here in the USA for style and long-lasting dependability. |
| Description_FAB | Please order equivalent box #EC30203, which is heavily packaged for parcel shipment |
| Description_FAB | Mounts on the inside of the truck bed rails to provide additional storage space |
| Description_FAB | Patented RigidCore foam-filled lid to maximize strength and prevent binding |
| Description_FAB | Low profile provides better field of vision for enhanced safety |
| Description_FAB | 0.058" extra-thick, one-piece aluminum tub holds heavy tools and cargo |
| Description_FAB | Lockable, push-button operation with non-corrosive stainless steel construction |
| Description_FAB | MicroSeal gasket helps seal out moisture, dust and dirt |
| Description_FAB | Lid self-opens to nearly 90 degrees for convenient operation and loading |
| Description_FAB | Universal design can be mounted on the driver or passenger side |
| Description_FAB | Multiple box sizes available for a custom fit on each truck application |
| Description_FAB | Assembled in USA |
| Description_FAB | Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) |
| Description_DEF | Truck Tool Box |