-
Guaranteed Fitment
Always the correct part
-
In-House Experts
We know our products
-
Technical Support
We help with any installation questions
-
Wordwide Delivery
Fast shipping times from USA warehouses
Specifications:
| Feature 1 | Direct Replacement for Stock Tank |
| Feature 2 | Made In USA |
| Feature 3 | Product Dimension (Lxwxh): 13.6"X10.4"X6.9" |
| Recommended Accessory 1 | 81-236 Billet Aluminum Coolant Cap For Stock Ford Tank Necks |
| Description_ABR | - |
| Description_SHO | Coolant Tank |
| Description_INV | ALUM EXP TANK ST CAP STYLE 05-09 MUSTANG |
| Description_ASC | N/A |
| Description_KEY | Canton, Canton Racing, Products |
| Description_LAB | Canton Racing Products |
| Description_DES | Canton 80-236S Aluminum Expansion Tank 05-09 Mustang 11-14 GT 500 W Stock Neck |
| Description_SHP | N/A |
| Description_ASM | - |
| Description_EXT | Canton 80-236S Aluminum Expansion Tank 05-09 Mustang 11-14 GT 500 W Stock Neck |
| Description_MKT | This ?05-up V8 Mustang coolant expansion / fill tank features a billet stock style neck, which accepts your stock cap. |
| Description_FAB | Direct Replacement for Stock Tank |
| Description_FAB | Made In USA |
| Description_FAB | Product Dimension (Lxwxh): 13.6"X10.4"X6.9" |
| Description_TRA | - |
| Description_CAP | - |
| Description_DEF | Engine Coolant Reservoir |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| 2005-2008 | Ford | Mustang | GT Base Convertible 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2008 | Ford | Mustang | GT Base Coupe 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2009 | Ford | Mustang | Base Convertible 2-Door | 4.0L 245Cu. In. V6 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2009 | Ford | Mustang | Base Coupe 2-Door | 4.0L 245Cu. In. V6 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2009 | Ford | Mustang | GT Convertible 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2009 | Ford | Mustang | GT Coupe 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2009 | Ford | Mustang | GT Equipado Convertible 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2005-2009 | Ford | Mustang | GT Equipado Coupe 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2007-2008 | Ford | Mustang | Shelby GT Coupe 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2007-2009 | Ford | Mustang | Lujo Convertible 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2007-2009 | Ford | Mustang | Lujo Convertible 2-Door | 4.0L 245Cu. In. V6 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2007-2009 | Ford | Mustang | Lujo Coupe 2-Door | 4.0L 245Cu. In. V6 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2007-2009 | Ford | Mustang | Lujo Coupe 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2007-2009 | Ford | Mustang | Shelby GT500 Convertible 2-Door | 5.4L 330Cu. In. V8 GAS DOHC Supercharged |
| 2007-2009 | Ford | Mustang | Shelby GT500 Coupe 2-Door | 5.4L 330Cu. In. V8 GAS DOHC Supercharged |
| 2008 | Ford | Mustang | Shelby GT Convertible 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2008-2009 | Ford | Mustang | Bullitt Coupe 2-Door | 4.6L 281Cu. In. V8 GAS SOHC Naturally Aspirated |
| 2008-2009 | Ford | Mustang | Shelby GT500KR Coupe 2-Door | 5.4L 330Cu. In. V8 GAS DOHC Supercharged |
| 2009 | Ford | Mustang | Shelby Convertible 2-Door | 5.4L 330Cu. In. V8 GAS DOHC Supercharged |
| 2009 | Ford | Mustang | Shelby Coupe 2-Door | 5.4L 330Cu. In. V8 GAS DOHC Supercharged |